Debata: „Ustawa o ochronie sygnalistów w Polsce. O potrzebie i perspektywach jej wprowadzenia” .

03 lipca 2016 | Bez kategorii

whistle.imagesZ satysfakcją informujemy, że Fundacja im. Stefana Batorego oraz Forum Związków Zawodowych, z którymi to organizacjami SIPRP utrzymuje ścisłe kontakt organizują w dniu 4 lipca debatę na temat zjawiska whistleblowingu oraz ustawy o prawnej ochronie sygnalistów.

 

bat. indeksStowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej od kilku lat współpracuje z Fundacją im. Stefana Batorego i aktywnie włącza się w społeczną inicjatywę ukierunkowaną na stworzenie w Polsce ram prawnych ochrony sygnalistów (whistleblowerów).  Prezes  SIPRP Leszek Rymarowicz jest członkiem Grupy Ekspertów ds. Sygnalistów przy Fundacji im. Stefana Batorego.

 

Przypominamy, że sygnaliści to osoby, które ujawniają informacje na temat nieprawidłowości w swoim otoczeniu zawodowym. Co ważne, robią to w dobrej wierze – występują w obronie wartości, które są istotne z punktu widzenia interesu publicznego. Dzięki nim wychodzi na jaw wiele nadużyć i nieprawidłowości, których konsekwencje ponosi całe społeczeństwo.  ……..

 

Punktem wyjścia do anonsowanej dyskusji będzie wydanie raportu Fundacji Batorego z wywiadów ze związkami zawodowymi i pracodawcami o postrzeganiu i traktowaniu pracowników ujawniających nadużycia w miejscu pracy. Osoby takie w wielu państwach europejskich korzystają z przepisów o ujawnianiu informacji w interesie publicznym, które pozwalają im na bezpieczne raportowanie nieprawidłowości i uniknięcie ewentualnych retorsji ze strony pracodawców. W Polsce brakuje zarówno definicji prawnej tzw. sygnalisty jako również odpowiedniej ustawy zabezpieczającej prawa pracowników zgłaszających nadużycia. Wspólnie z reprezentantami pracowników, pracodawców oraz instytucji publicznych zastanowimy się nad tym dlaczego i w jaki sposób należy zapewnić ochronę prawną sygnalistom w Polsce.

 

Szczególnej uwadze pt. Czytelników  polecić wypada panel w godzinach 11:30 – 12:30Czy Polska powinna przyjąć ustawę przyznającą ochronę prawną pracownikom alarmującym o nadużyciach w interesie publicznym? Czy tylko jedna ustawa? Jakie powinny być kierunki ewentualnej regulacji?

 

rpo.indeksindeksUczestnikami dyskusji będą: Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, Wojciech Kaczmarczyk, minister, Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Mariusz Haładyj, wiceminister, Ministerstwo Rozwoju, Robert Lisicki, ekspert, Konfederacja Lewiatan, oraz kol. Zbigniew Sagański, wiceprezes SIPRP, FZZ (który zapewne opowie także o osobistych bogatych doświadczeniach w działalności pro bono).

 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

 

O ochronie prawnej sygnalistów pisaliśmy wielokrotnie na stronie internetowej SIPRP –  np: 25.04.2016r, 2.03.2015r. 16.01.2015r.   13.01.2015r.   4.12.2014r.   6.07.2014r.   8.12.2013r.   28.11.2013r. 3.02.2013r.  19.12.2012r.  30.11.2012r.  Zachęcamy do lektury!

 

Debata odbędzie się w dniu 4 lipca br. (poniedziałek) o godz. 11:00 w siedzibie  Fundacji im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10a, Warszawa.

 

do pobrania – Debata o sygnalistach 4.07. Zaproszenie


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Jedna odpowiedź do wpisu “Debata: „Ustawa o ochronie sygnalistów w Polsce. O potrzebie i perspektywach jej wprowadzenia” .”

  • 1 matti napisał(a):

    Już wyobrażam sobie co będzie z „sygnalistami” w PIP. Patrz co dzieje się w kujawsko – pomorskim!