Ochrona osób sygnalizujących nieprawidłowości w miejscu pracy. Seminarium Fundacji im. Stefana Batorego.

30 listopada 2012 | Bez kategorii

Jako niezależna organizacja obywatelska (NGO) zostaliśmy zaproszeni na zorganizowane  w dniu 28 listopada przez Fundację im. Stefana Batorego  seminarium eksperckie  na temat „Ochrona osób sygnalizujących nieprawidłowości w miejscu pracy. Jak polski  ustawodawca może czerpać doświadczeń obcych?” Celem seminarium było przedyskutowanie rozwiązań ustawowych przyjmowanych w innych krajach w pow. obszarze jako ewentualnej inspiracji dla polskiego ustawodawcy.

 

Warto wiedzieć iż pojęcie sygnalisty (ang.: whistleblower) dotyczy osoby która działając dobrej wierze i w trosce o dobro publiczne ujawnia nieprawidłowości lub zachowania nieetyczne w miejscu pracy lub środowisku zawodowym, narażając się na mobbing, utratę pracy czy marginalizację zawodową. ……

 

Sygnaliści w niektórych krajach, w szczególności anglosaskich, objęci są ustawową ochroną prawną , odrębną od ogólnych zasad prawa pracy np. w Wielkiej Brytanii (Public Interest Disclosure Act), USA (Whistelblower Protection Act oraz Sarbanes-Oxley Act), Kanadzie.  W USA np. jedną z instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie regulacji dotyczącej ochrony sygnalistów jest Occupational Safety and Health Administration (OSHA).

 

Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej, bazując  na doświadczeniach wynikających z rozpatrywania przez inspektorów pracy skarg (w skali roku wpływa ich ponad 40 tysięcy)  zgłosiło szereg uwag, m.in. dotyczących trybu potwierdzania tożsamości osób składających skargi (zjawisko „podszywania” pod inną osobę), racjonalności i kierowania się interesem publicznym przez organy państwa w konfrontacji z tzw. „pieniaczami sądowymi” czy  potrzebę  dokonania akceptowanej powszechnie  wykładni kluczowego pojęcia „działania w dobrej wierze”.

 

Nasze uwagi zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji założeń do ustawy o ochronie sygnalistów wraz z innymi uwagami zgłoszonymi w czasie seminarium.

 

W dniu że 17 grudnia br. w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego odbędzie się prezentacja wspomnianych założeń do ustawy o ochronie sygnalistów.

 

O  dalszym rozwoju tej cennej inicjatywy będziemy informować na bieżąco.

 

do pobrania:

 

OSHA.2011

 

Raport_Sygnalisci

 

Sygnalisci_raport_20110415


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 3 do wpisu “Ochrona osób sygnalizujących nieprawidłowości w miejscu pracy. Seminarium Fundacji im. Stefana Batorego.”

  • 1 florek napisał(a):

    Podstawowym środowiskiem „sygnalistów”, które ten projekt ustawy powinien w Polsce wzmocnić i chronić są społeczni inspektorzy pracy. I w tym zakresie należy z nimi przekonsultować ów projekt. Proponuję przesłanie linków z tego wpisu do wszechnic i akademii SIP, np. we Wrocławiu, w Katowicach itd. Włączmy ich do dyskusji, niech mają swoje „nic o nas bez nas”.

  • 2 berta napisał(a):

    Kto w naszym kraju zagwarantuje bezpieczeństwo osobie, która w imię dobra naszego państwa wskaże „przekręty” w firmach i instytucjach państwowych?! Moim skromnym zdaniem – nikt!

  • 3 Kamil napisał(a):

    Wielu z nas miało już zapewne do czynienia z sytuacją podszywania się kogoś pod inne osoby i dlatego jak najbardziej każdorazowo powinna być prowadzona weryfikacja sygnalisty – czyli w naszym wypadku osoby wnoszącej skargę (pisemnie, telefonicznie, czy mailem) zwłaszcza wówczas, gdy z pisma wynika zgoda na ujawnienie pracodawcy danych takiej osoby. Sygnalista powinien być chroniony tajemnicą skargi tylko wówczas, gdy dotyczy to pracownika, ew. byłego pracownika – wszystkie inne wnioski o kontrole powinny być z założenia jawne – tak, jak to bywa w większości innych instytucji.