Hołd ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie.

05 grudnia 2018 | Bez kategorii

W dniu 24 listopada, w symbolicznym dniu pamięci o Wielkim Głodzie, jednej z największych tragedii w historii narodu ukraińskiego – wspólnie z Ukraińcami oddaliśmy hołd milionom ofiar tej zbrodni systemu totalitarnego.

 

Szacuje się że w latach 1932-1933, w wyniku wywołanej  sztucznie klęski głodu oraz fali represji na Ukrainie zginęło ponad 4 miliony ludzi, w tym także kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

 

W uroczystości, która odbyła się przy symbolicznej tablicy w Krakowie udział wziął przewodniczący Komisji Kultury i Duchowości Rady Najwyższej Ukrainy, pan Mykoła Kniażycki. ….

 

Obecnie żyje i pracuje w Polsce ponad 2 milionów Ukraińców, tworząc najliczniejszą po Polakach grupę pracowników. Nie powinni oni być, i nie są dla inspektorów pracy tylko poddawanymi kontroli cudzoziemcami. Są oni naszymi towarzyszami pracy, bliźnimi, przyjaciółmi…Także dzięki Nim możemy cieszyć się rozwojem, dobrobytem i pokojem w naszej Ojczyźnie.

 

Jak napisał w okolicznościowym liście Prezydent Andrzej Duda „My, Polacy i Ukraińcy, powinniśmy zawsze okazywać sobie braterską solidarność wobec pamięci o wszystkich niewinnych ofiarach poniesionych przez każdy z naszych narodów”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/inne/art,873,list-prezydenta-na-obchody-85-rocznicy-wielkiego-glodu-na-ukrainie-pleng.html

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.