Idzie nowe (1). Nowa Rada Ochrony Pracy.

15 stycznia 2016 | Bez kategorii

 

Dziś w Sejmie Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wręczył akty powołania 12 członkom Rady Ochrony Pracy X kadencji wybieranym spośród parlamentarzystów. Zgodnie z oczekiwaniami Marszałek Sejmu zdecydował się na diametralną zmianę zarówno osób jak i opcji politycznych reprezentowanych w ROP.

 

Śmiało można powiedzieć, że będziemy mieć nową Radę Ochrony Pracy, chociaż ciągle tej samej X kadencji. Obecnie więc w ROP spośród 12 parlamentarzystów 7 reprezentuje PiS, 2 reprezentuje PO, po jednym reprezentancie mają K’15, .N i PSL. Ponadto na wniosek Konfederacji Lewiatan i Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” na miejsce dotychczasowych reprezentantów tych organizacji powołane zostali nowi przedstawiciele. ……

 

Optymizmem napawa zadeklarowanie przez Marszałka Sejmu wszechstronnego wsparciu dla tego organu, m.in. pod względem analitycznym, prawnym, eksperckim i organizacyjnym. Marszałek Sejmu podkreślił rosnące znaczenie Rady Ochrony Pracy oraz stojące przed nią wyzwania. Dla nas ważne są również odniesienia historyczne Marszałka Sejmu, który powiedział m.in.: Kwestia ochrony pracy jest długo obecna w polskiej tradycji ustrojowej. Po raz pierwszy została zinstytucjonalizowana z początkiem II Rzeczypospolitej i przyjęła wówczas formę ustawy.

 

Tak więc do Rady Ochrony Pracy X’ kadencji z dniem 11 stycznia 2016 r. zostali powołani posłowie: Janusz Śniadek-przewodniczący (PiS), Maria Zuba (PiS), Joanna Augustynowska (.N), Bożena Borys-Szopa (PiS), Krzysztof Gadowski (PO), Tomasz Jaskóła (Kukiz’15), Jan Łopata (PSL), Beata Mazurek (PiS), Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO) oraz Wojciech Szarama (PiS). Wśród nowych członków Rady jest też 2 senatorów: Tadeusz Kopeć (PiS) i Andrzej Wojtyła (PiS). Nowym przedstawicielem Konfederacji Lewiatan jest Jacek Męcina zaś NSZZ „Solidarność” – Bogusław Motowidełko.

Wszystkim nowo nominowanym członkom ROP składamy gratulacje i życzymy owocnej pracy nad zreformowaniem systemu ochrony pracy w Polsce, tak, aby odpowiadał on dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Szczególnie gratulujemy nominacji nowemu Przewodniczącemu, posłowi Januszowi Śniadkowi. Wyrażamy również przekonanie, że te zmiany to początek prawdziwej rewolucji w tej, nie mającej ostatnio dobrej prasy instytucji. Liczymy również na to, że to początek budowania relacji pomiędzy Radą Ochrony Pracy, a organizacjami obywatelskimi m.in. ze Stowarzyszeniem Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż dotychczasowa praktyka pozostawiała w tym obszarze wiele do życzenia.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 3 do wpisu “Idzie nowe (1). Nowa Rada Ochrony Pracy.”

 • 1 tad napisał(a):

  Przecież to jest zamach stanu, taki nasz mały Trybunał Konstytucyjny. Przecież Marszałek z PO nominował już członków ROP na całą kadencję.
  Jasne że ci co przestali być parlamentarzystami wylatują, ale za co dostało się senatorowi Rulewskiemu.
  Brak Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej na fotografii mówi wiele.
  Ciekawe czy KOD wyjdzie z powodu ROP na ulice ???

 • 2 Jan Rulewski napisał(a):

  Dziękuję za informację która stała się podstawą moich dociekań gdyż nie otrzymałem żadnej informacji oficjalnej.Nieoczekiwanie trudna do przechwycenia jest strona ROP a na niej widnieje stary skład.
  Informacja sprowokowała mnie do badania podstaw prawnych i potwierdziła Pańskie przypuszczenia .Póki co ,weryfikuję zarządzenia.Dziękuję !Niestety ,
  K.Mrzygłocka też zamilkła.

 • 3 IP napisał(a):

  do Jana Rulewskiego.

  Panie Senatorze dziękujemy Panu za podejmowane na posiedzeniach ROP osamotnione (niestety) starania na rzecz poprawy funkcjonowania PIP. Był Pan w praktyce jedyną osobą „z sali”, która zabierała głos.