„Kupcie sobie sznurka i powieście się!” Niesłychana prowokacja dyrekcji firmy „Ropag” w Szopienicach.

22 września 2014 | Bez kategorii

 

SM0_1-B-617-1W nader krytycznem położeniu znaleźli się robotnicy firmy „Ropag” (wytwórnia sygnałów kolejowych) w Szopienicach. Dyrekcja zalega z pensjami za rok 1933 w wysokości 36 tys. zł. a za rok bieżący 13 tys. zł. Załoga od 5 bm. przystąpiła wobec tego do strajku włoskiego. 6 bm. bawił w fabryce p. inż. Seroka, lecz i jego interwencja nie pomogła, bowiem robotnicy nie chcą przystąpić do pracy, ze względu na wyraźne szykany z strony p. dyrektora Szczęsnowicza Zygmunta, który na interwencję robotników umie im odpowiedzieć: „kupcie sobie sznurka i powieście się!”

 

Jest to niesłychana prowokacja. Głodujący robotnicy za naszem pośrednictwem zwracają się do kompetentnych czynników o pomoc i interwencje. …..

 

Ropag-Sznurek-1934-rok-300x143

 

Od redakcji. Choć tekst powyższy pochodzi z odległego roku 1934 r – powinien pobudzić nas do wielu refleksji. Po pierwsze – natura ludzka chyba się nie zmienia.  Po drugie – obecnie taką samą brutalną treść przekazuje się w dużo bardziej zawoalowanej formie. Po trzecie – kiedyś nikogo nie raziło wskazywanie złoczyńcy po nazwisku. Po czwarte – kto słyszał obecnie, żeby ludzie strajkowali z powodu niewypłaconych wynagrodzeń.  Pozbyli się resztek złudzeń… Po piąte – „kompetentne czynniki” są coraz bardziej uwikłane w statystykę i tzw. współpracę z partnerami społecznymi, więc w natłoku innych ważnych obowiązków coraz mniej czasu udaje się wygospodarować na nadzór i kontrolę.

 

95-lecie PIP

 

 

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.