Sejm RP głosował nad poprawkami Senatu. Budżet PIP na 2016 r znacząco wyższy od zeszłorocznego.

25 lutego 2016 | Bez kategorii

 

 

źródło - https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTmNyGwVTNjvtixY1D3QbRmdp9q68x6Rb9GdWdpMmpLK8diaXazjADobiegły końca prace parlamentarne nad ustawą budżetową na 2016 r. (w tym nad budżetem PIP). Na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym Sejmu, ogromną większością 373 głosów, przy 63 glosach przeciwnych i 3 wstrzymujących się – posłowie przyjęli poprawkę nr 5 Senatu do ustawy budżetowej na 2016 r., zwiększając budżet Państwowej Inspekcji Pracy o dodatkowe 5 milionów 395 tysięcy złotych – z przeznaczeniem ich na wzrost wynagrodzeń pracowników PIP. Ustawa budżetowa czeka więc już tylko na podpis Prezydenta.

 

Przypominamy, że wg dokumentów zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu ustawa budżetowa na rok 2016 w części 12 – Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje więc plan w wysokości 308 854 tys. zł + 5 395 tys. zł, z czego 288 507 tys. zł + 5 395 tys. zł przeznaczone na wydatki bieżące, w tym na wynagrodzenia.

 

Jest to w sumie o 21 551 tys. zł więcej niż w budżecie PIP na 2015 r. Zaznaczyć należy, że wynagrodzenia i pochodne w 2015 r. stanowiły 81,7% wydatków bieżących PIP. ……

źródło - https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRnV7C1jdE-NOJ8wL0TSmVdOaC0TRHu_GEO93m5wfcfJc-dRoH99QNależy jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tak istotnego wzrostu środków na wynagrodzenia w Państwowej Inspekcji Pracy. Jest to oczywisty sukces nowego kierownictwa urzędu, ale też początek drogi do ponownego zbliżenia wysokości wynagrodzeń inspektorów pracy PIP do poziomu wynagrodzeń kontrolerów NIK.

 

Jesteśmy dumni, że Stowarzyszenie Inspektorów Pracy RP miało zaszczyt aktywnie uczestniczyć w tej akcji pro bono, w tym także w chudych latach poprzednich, kiedy to w działaniach naszych byliśmy raczej osamotnieni.

 

Wzrastają także oczekiwania społeczne wobec Państwowej Inspekcji Pracy. Jesteśmy przekonani, że pracownicy PIP z nałożonych zadań godnie się wywiążą. A obecny budżet w końcu pozwoli na podjęcie konkretnych działań skutkujących zmniejszeniem, a w perspektywie likwidacją narastającego od wielu lat problemu nieuzasadnionych dysproporcji w wynagrodzeniach inspektorów pracy, co w instytucji stojącej na straży przestrzegania przepisów prawa pracy – absolutnie nie powinno mieć miejsca. Jesteśmy równie głęboko przekonani, iż zarówno kierownictwu urzędu, jak i partnerom społecznym – temu wyzwaniu uda się sprostać.

źródło - http://rtvwieliszew.cba.pl/wp-content/uploads/2012/10/rzeczpospolita.jpg…à propos będzie zapoznanie się z najnowszym wywiadem zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” z 25.02.2016 r., jakiego red. Mateuszowi Rzemkowi (pozdrawiamy!) udzielił główny inspektor pracy Roman Giedrojć, Wywiad ten zawiera także pytanie i odpowiedź na co przeznaczonych będzie owych „extra 5 milionów”.

 

czytaj:http://www.rp.pl/Kadry/302259998-Roman-Giedrojc-Pracodawcy-nie-musza-sie-bac-inspekcji-pracy.html#ap-1


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 7 do wpisu “Sejm RP głosował nad poprawkami Senatu. Budżet PIP na 2016 r znacząco wyższy od zeszłorocznego.”

 • 1 edek napisał(a):

  Wreszcie koniec tych krzywd jakie doznaliśmy od Zająca i platformersów. [usunięte przez moderatora z uwagi na naruszenie regulaminu] zrobił takie szkody, że teraz trzeba będzie cała dekadę naprawiać po nim.

 • 2 brutus napisał(a):

  Gratulacje. Takiego poświecenia ten Urząd nie widział od lat. Oby był to dobry prognostyk na najbliższe lata, choć już widać, że poprzedniczka była tylko figurantem.

 • 3 Andrzej napisał(a):

  Ciekawe jak będą wyglądały te podwyżki? „widełki” na poszczególnych stanowiskach są takie, że młodszy zarabia czasami więcej niż starszy bo miał lepsze układy. A co z pracownikami merytorycznymi którzy do tej pory byli spychani na margines a niektórzy(bez układów) zarabiają grosze naprawdę ciężko pracując. Może regulamin wynagradzania by tak zmienić i wprowadzić jeden system na wszystkich okręgach. Myślę, że nic to nie zmieni i podwyżki będą dla wybranej grupy!
  Obym się mylił. Pozdrawiam.

 • 4 matti napisał(a):

  Do „Andrzej” – teraz wszystko w rękach ZZ i OIP-ów. Nie ma co się obawiać na wyrost. Myślę, że zmiany na stanowiskach OIP-ów są nieuchronne. To ci kierownicy forowali tzw. „swojaków”. Ja zakładam, że takie czasy przeszły do lamusa.

 • 5 kataraman napisał(a):

  Podziękowania dla Kolegów i Koleżanek z NSZZ SOLIDARNOŚĆ którzy byli zdeterminowani i wykorzystali aktualny czas, kontakty z pożytkiem dla nas wszystkich. Mam nadzieję że teraz spojrzymy na różnice w płacach w poszczególnych grupach zawodowych istniejące pomiędzy okręgami. Moim zdaniem jest to podstawa do dalszych działań wyrównawczych gdyż pieniądze przekazane na etaty w okręgu będą niesprawiedliwe bez uwzględnienia różnic.

 • 6 młodszy zonk napisał(a):

  Jeżeli o propozycjach podwyżek będą decydowali oip-y, kierownicy oddziałów czy nip-y to dalej będzie tak jak było bo podwyżki dostaną znajomi. GIP powinien prześwietlić zarobki w danej grupie pracowników – młodszy, starszy itd. i w ten sposób rozdzielać. Kto ma najmniej powinien najwięcej dostać i na odwrót. Różnice powinny być do 10 % pomiędzy stanowiskami a reszta wynikać jedynie ze stażu pracy. Nie wspomnę o dodatkach. które też powinny być stałe i na stałe.

 • 7 REDAKCJA.SIPRP.PL napisał(a):

  Dnia 3 marca 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2016 z dnia 25 lutego 2016 r.