Senat RP: zwiększenie budżetu PIP na 2016 r. o 5 milionów 395 tysięcy złotych.

19 lutego 2016 | Bez kategorii

indeksW dniu 18 lutego 2016 r. Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała Senatowi zwiększenie budżetu PIP o 5 milionów 395 tysięcy złotych na wydatki bieżące Państwowej Inspekcji Pracy, w tym wynagrodzenia – kosztem zmniejszenia o tę kwotę ogólnej rezerwy budżetowej.

 

Z satysfakcją informujemy iż w dniu 19 lutego 2016r. Senatorowie jednogłośnie przyjęli tę poprawkę, a następnie przegłosowali uchwałę w sprawie przyjęcia ustawy budżetowej na 2016 r. w całości, wraz  z wprowadzonymi do niej poprawkami.

 

 

Jest to niewątpliwy sukces zarówno kierownictwa urzędu, jak i wszystkich organizacji oraz osób zaangażowanych w akcję lobbingowo-propagandową pro bono.

 

Teraz ustawa budżetowa na 2016 r. z poprawkami Senatu trafi z powrotem do Sejmu. Sejm rozpatrzy ją na 12 posiedzeniu, zaplanowanym na 24-26.02.2016r.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 5 do wpisu “Senat RP: zwiększenie budżetu PIP na 2016 r. o 5 milionów 395 tysięcy złotych.”

 • 1 slan napisał(a):

  Moim zdaniem optymistycznym faktem jest, że wczoraj na Komisji Budżetowej przedstawicielka Ministra Finansów zaopiniowała poprawkę jako „bez uwag”, co oznaczałoby, że pieniądze na PIP z rezerwy ogólnej Rady Ministrów się znalazły.

 • 2 Starszy napisał(a):

  Jak widać-można. Głównemu Inspektorowi Pracy należą się szczególne podziękowania za osobiste zaangażowanie się w sprawę budżetu.

 • 3 Info napisał(a):

  We wtorek 23 lutego o godz. 15.00 uchwałę Senatu w sprawie ustawy budżetowej na 2016r. zaopiniuje Komisja Finansów Publicznych Sejmu RP.

 • 4 obserwator napisał(a):

  Ciekawe podsumowanie senackich prac nad budżetem zawiera zestawienie dokonane na blogu europosła Zbigniewa Kuźmiuka (http://kuzmiuk.blog.onet.pl/2016/02/21/senat-w-medialnej-ciszy-przeglosowal-budzet-na-2016-rok/). Tym bardziej należy docenić przeforsowanie w Senacie korzystnej dla PIP poprawki.
  I z historii tej wynika jeszcze jedna nauczka – dołączanie się do kogoś kto ma inne interesy nie dość jest nieskuteczne, to może być szkodliwe. Nie ma analogii pomiędzy odpowiedzialnością i uciążliwością pracy i wynagrodzeniem „frontowego” inspektora pracy, a stanowiskami pracy wykonywanej w biurze przez pracowników NIK, RPO czy nawet samej PIP. I może w końcu wewnątrz dyrekcji PIP (obecnego GIPa na szczęście nie trzeba o tym przekonywać) , rzeczników prasowych itp. ta oczywista prawda dotrze do tzw. świadomości. Inspektor pracy jest diametralnie innym urzędem – chyba że zlikwidujmy inspektorów i wszystkie sprawy załatwiajmy zza biurka. Ale chyba nie tędy droga

  Ponad 2 tygodnie trwały prace Senatu nad projektem budżetu państwa na 2016 rok, nie wzbudzały jednak specjalnego zainteresowania mediów mimo tego, że senatorowie Platformy złożyli do niego ponad 130 poprawek, natomiast senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zaledwie 20.
  Nie było pośród nich jakiś zasadniczych propozycji zmieniających znacząco proporcje dochodów lub wydatków budżetowych, natomiast kilkanaście poprawek pomoże rozwiązać problemy niektórych instytucji albo też umożliwi realizację konkretnych projektów.
  Zwiększono między innymi o 8 mln zł Fundusz Kościelny z przeznaczeniem tych środków na pilne remonty zabytkowych obiektów sakralnych, kosztem środków na Krajowe Biuro Wyborcze, o 5,4 mln zł zwiększono środki dla IPN na kontynuowanie poszukiwań na tzw. Łączce na cmentarzu Powązkowskim kosztem wydatków majątkowych Krajowej Rady Sądownictwa, zmniejszono o 1,7 mln zł także wydatki Krajowej Rady Radiofonii Telewizji z przeznaczeniem części tych środków na dodatkowe wsparcie przygotowań polskiej reprezentacji na igrzyska w Rio de Janeiro, a także na projekt pomnika krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa, który ma powstać na 40-lecie jego śmierci.
  Zwiększono także o 5,4 mln zł środki dla Państwowej Inspekcji Pracy (uzyskała na podstawie zmiany ustawy możliwość kontroli zatrudnienia bez wcześniejszej jej zapowiedzi na 7 dni) przy czym źródłem jej finansowania jest zmniejszenie rezerwy ogólnej Rady Ministrów.
  Nie uzyskały natomiast akceptacji senatorów Prawa i Sprawiedliwości poprawki złożone przez senatorów Platformy zwiększające o 1,6 mln budżet Trybunału Konstytucyjnego, a także poprawka zwiększająca o 3,3 mln zł budżet Rzecznika Praw Obywatelskich.

 • 5 slan napisał(a):

  Tak więc dzisiaj w Komisji Budżetowej poprawka przeszła stosunkiem głosów 32 do 7!