Witamy. NSZZ „Solidarność” – 80 w Państwowej Inspekcji Pracy.

23 stycznia 2015 | Bez kategorii

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMiło nam poinformować, iż w Państwowej Inspekcji Pracy działa kolejna organizacja związkowa, która – miejmy nadzieję – stanie się ważnym partnerem społecznym w relacjach wewnątrzorganizacyjnych, a także (jako organizacja sfederowana w Forum Związków Zawodowych) wyrazicielem opinii ogółu pracowników PIP na szczeblu krajowym.

 

Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” – 80, nr 15, działa w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Warszawie. Jej przewodniczącym jest kol. Zbigniew Sagański. Organizacja ta aktywnie działa już od sześciu miesięcy i podobnie jak nasze Stowarzyszenie dostrzega potrzebę prowadzenia działań statutowych na rzecz poprawy warunków funkcjonowania pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, a w szczególności inspektorów pracy. Pewnym problemem, który koleżanki i koledzy z NSZZ „Solidarność”-80 spodziewają się wkrótce rozwiązać, jest ignorowanie przez pracodawcę tego związku przy konsultacjach i uzgodnieniach zasad podziału funduszu płac (wbrew art. 1 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych).

 

Informujemy, że Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” – 80, nr 15 popiera podejmowane przez SIPRP działania m.in. na rzecz zwiększenia funduszu wynagrodzeń, stosowania godła państwowego przez inspektorów pracy na drukach urzędowych i ma tak samo jak SIPRP, KK ZZPPIP i MKK NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” krytyczne zdanie,  co do wprowadzonego niedawno w PIP systemu bieżących ocen. W kręgu zainteresowania Związku jest też przeciwdziałanie drażniącemu większość pracowników PIP nierównemu taktowaniu w zatrudnieniu (potwierdzonemu prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie). …..

 

Jest to kolejne potwierdzenie faktu, iż ogół pracowników Państwowej Inspekcji Pracy podziela opinie wyartykułowane przez nasze Stowarzyszenie i upublicznione m.in. na naszej stronie internetowej www.siprp.pl. Przypomnijmy, wspólne stanowisko w kwestiach funduszu wynagrodzeń, godła państwowego, systemu ocen, ale także stosowania Konwencji Nr 81 MOP – zajęły KK NSZZ Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy oraz MKK NSZZ „Solidarność” przy Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Informujemy, iż Zarząd ZOZ NSZZ „Solidarność” – 80 przesłał Zarządowi Głównemu SIPRP deklarację woli wspólnego działania w zakresie zbieżnych celów statutowych dla zlikwidowania patologii trawiących naszą instytucję i wsparcia słusznych postulatów wspólnie artykułowanych przez reprezentację pracowników PIP.

 

Dla inspektorów pracy reprezentowanych przez Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczpospolitej Polskiej szczególnie ważne jest to, iż w działalności „pro publico bono” przybywa kolejny partner społeczny. Powstanie nowego związku traktujemy także jako kolejny etap budowy społeczeństwa obywatelskiego i dążenia do pełnej transparentności funkcjonowania organów władzy publicznej w Polsce.

 

Nihil de nobis sine nobis („nic o nas bez nas”). Członkom i władzom ZOZ NSZZ „Solidarność” – 80 życzymy wielu sukcesów.

—-

podajemy kontakt do związku

 

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „SOLIDARNOŚĆ” – 80

Region Mazowiecki

Zakładowa Organizacja Związkowa nr 15

w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Warszawie

ul. Lindleya 16, 00-973 Warszawa

 

tymczasowy kontakt mailowy: zsaganski@wp.pl

 

aktualizacja 25 i 26.01.2015r

 

Kol. Zbigniew Sagański w nadesłanym uzupełnieniu poinformował, że strona internetowa zakładowej organizacji związkowej, której przewodniczy  jest obecnie w przygotowaniu i w ciągu najbliższych 2 tygodni powinna pojawić  się w sieci. Ponadto poinformował,  że  ZOZ nr 15 obowiązuje  statut NSZZ „Solidarność” – 80, który jest do zapoznania się na stronie Komisji Krajowej – http://www.solidarnosc80.pl. Przewodniczący wyraził też  „otwartość na inne okręgi”,  a zainteresowanych prosi o kontakt mailowy pod wskazanym wyżej adresem.

 

link do strony internetowej – http://www.solidarnosc80.org.pl/


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 48 do wpisu “Witamy. NSZZ „Solidarność” – 80 w Państwowej Inspekcji Pracy.”

 • 1 brytan napisał(a):

  jaki z tego wniosek – GIP powinien dążyć do jak najszybszego wyrównania płac na tych samych stanowiskach. ZZ powinny podjąć negocjacje w zakresie nowego regulaminu wynagradzania pracowników PIP. W sytuacji braku porozumienia inspektorzy winni składać pozwy zbiorowe do sądów pracy o dyskryminacji płacowej w PIP – instytucji która zajmuje się nierównym traktowaniem w zatrudnieniu. Dla mnie osobiście jest to „swoisty policzek”, że w takiej instytucji dochodzi do takich sytuacji.

 • 2 Młody napisał(a):

  Pozew zbiorowy można złożyć za pośrednictwem jednego ze związków.
  Związek przygotowuje pozew a poszczególni zainteresowani się do niego dopisują. Jest to optymalne rozwiązanie.
  Pytanie tylko, czy Solidarność80 w tym pomoże?

 • 3 Nikandra napisał(a):

  Gdzie się można dopisać do tego pozwu?

 • 4 Biz napisał(a):

  Solidarność 80 jest gotowa na wszelkie zgodne z prawem działania. Ale prosimy o bezpośredni kontakt z naszą organizacją.

 • 5 Życzliwy napisał(a):

  Szansą na odegranie przez związek znaczącej roli jest według mnie przekształcenie się w organizację międzyzakładową i systematyczne wchłanianie IP z całej Polski. Bez tego organizacja będzie marginalizowana i nie będzie się liczyła dla GIP-a, a przepychanki prawne niewiele dadzą. Młodzi IP szukają kogoś kto będzie ich interesy należycie reprezentował – więc macie swoje 5 minut. Mam nadzieję, że uda wam się ich przekonać, więc do dzieła – niewątpliwie wasza strona internetowa będzie często przeglądana pod tym kątem. Trzymam kciuki – Powodzenia.

 • 6 Rada napisał(a):

  Koleżanki i koledzy z nowej organizacji związkowej to już tak chyba jest, że pracownicy PIP na początku będą czujnym okiem się wam przyglądać i wyczekiwać na podejmowane działania i konkretne efekty waszych starań, a kierownictwo PIP na wasze błędy – życzę więc wam by potknięć nie było. Poza poruszanym przez was trudnym do załatwienia od ręki problemem związanym z wynagrodzeniami są i te mniejsze – także dokuczliwe w codziennej pracy, a mianowicie: nowe kody (koszmar), ankiety (zbyt obszerne), sprawozdania (zbyt opasłe), NAVIGATOR, korzystanie z samochodów służbowych itd., których to problemów zdają się nie zauważać pozostałe związki zawodowe PIP.

 • 7 Cosiek napisał(a):

  Stowarzyszenie nas trochę rozpuściło tym, że raz-dwa razy w tygodniu publikuje nowe teksty na stronie SIPRP-u, więc może warto by choć raz tygodniu lub raz na 10 dni Zarząd organizacji związkowej chcąc zachęcić nowe osoby dzielił się na swojej stronie z czytelnikami (potencjalnymi kandydatami) informacjami o najistotniejszych aktualnie podejmowanych przez związek działaniach.

 • 8 Info napisał(a):

  Najnowsze informacje z 1.04.2015r. ze strony MOZ Nr 15

  „W dniu dzisiejszym kol. Zbigniew Sagański przewodniczący MOZ nr 15 w PIP spotkał się w Głównym Inspektoracie Pracy z kierownictwem PIP reprezentowanym przez Panią Iwonę Hickiewicz – Głównego Inspektora Pracy, Małgorzatę Kwiatkowską – Zastępcę Głównego Inspektora Pracy oraz Halinę Tulwin – Dyrektora Departamentu Prawnego GIP. Rozmowy dotyczyły uczestnictwa naszej organizacji związkowej w procesie podejmowania decyzji w zakresie wykorzystania funduszu płac oraz udziału w opracowniu nowej treści regulaminu wynagradzania pracowników PIP (…)”

 • 9 Fakros napisał(a):

  Brzmi naprawdę obiecująco.
  Kol. Sagańskiemu duże podziękowania za podjęte rozmowy.

 • 10 Realista napisał(a):

  Osoby, które wciąż stoją z boku nie wzmacniając w żaden sposób organizacji chcących rzeczywistość inspektorską zmienić na lepsze, przyglądają się biernie i tylko czekają na rozwój wydarzeń, w pełni zasługują na to co mają obecnie. Jesteście żałośni.

 • 11 lotna napisał(a):

  Łódź jest z Warszawą, czekamy na reszte.

 • 12 Aktywista napisał(a):

  Już wiosna (na razie w kalendarzu) więc drogie koleżanki, drodzy koledzy poza wykonaniem swojej pracy może rzeczywiście już czas „wyjść ze swoich skorupek”, trochę zaktywizować się, zacząć współdecydować i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. To nie jest tak, że nie ma w czym wybierać, bo organizacji już trochę jest i powstają nowe, więc jest w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie.

  Wydawać by się mogło, że może, co może tu zmienić jedna osoba więcej? W praktyce dziś jedna, jutro kolejna itd. a tak wyrażone wsparcie bardzo dużo znaczy bo bardzo wzmacnia tych, którzy występują w imieniu wielu.

 • 13 młody napisał(a):

  Realista – ja jestem sceptycznie nastawiony. Po co nam kolejny związek? Za chwilę przewodniczącego awansują i po sprawie. Inspektorzy powinni się jednoczyć w Stowarzyszeniu. Tylko Ono dobrze reprezentuje nasze interesy.

 • 14 Realista napisał(a):

  do młodego – Piszesz tak, jakby dotychczasowe organizacje związkowe działały prężnie i realizowały należycie cele statutowe. Ja dostrzegam raczej ich bezczynność lub nieskuteczność w wielu podstawowych kwestiach. Obie organizacje pozwoliły się GIP-owi zmarginalizować i teraz trudno to zmienić. Dziwię się ludziom (członkom związku), że nie wykorzystują statutowych uprawnień i pozwalają władzom związkowym trwać w letargu.

  Dlatego to nadzieję pokładam w nowej organizacji i w Stowarzyszeniu, ale co oczywiste sami (bez naszego wsparcia) świata nie zmienią. W GIP-ie chcą mieć święty spokój. Nie wiem czy wiecie, ale w GIP-ie jednym z każdorazowo zadawanych pytań na spotkaniu jest a ilu was tam jest?

  Moim zdaniem jak długo ludzie nie zrozumieją, że ten ich skromny wkład – przystąpienie do wybranej organizacji tak wiele znaczy dla każdej z nich (i osób nimi zarządzających) – tak długo GIP nie zmieni podejścia do ludzi, a w okręgach (przynajmniej niektórych) oddani kierownictwu koordynatorzy dopełnią tego dzieła „pacyfikując” młodych stażem IP.

 • 15 lotna napisał(a):

  Ja widzę jak wiele dobrego zrobiło i robi Stowarzyszenie. Dzięki jego działaniom mamy szanse się zjednoczyć i pokazać nasz punkt widzenia. Stowarzyszenie pozwoliło otworzyć się naszej społeczności i dzięki niemu bezpośrednio i pośrednio doszło jakby można było to określić do WIOSNY w PIP jak to już ktoś przytoczył.

  Nowy związek natomiast ma być wyrazem woli zmian w naszych okręgach, współudziałem nas samych przy takich sprawach jak rozdział środków z ZFŚS, zapewnienia właściwych warunków pracy oraz najważniejszego czyli zniesienia dyskryminacji płacowej. To tylko przykłady,a pracy przy tych sprawach jest wiele.
  Stowarzyszenie nie zobaczy czy Pani Tereska dostanie 3 zapomogę w roku, a Pan Gieniu nie dostanie, bo nie.

  I po to jest nowy związek „młody”

 • 16 Optymista napisał(a):

  Może to jeszcze nie jest „wiosna”, ale jakaś „odwilż”. Optymizmem napawa to o czym przeczytać można w materiale źródłowym – http://www.solidarnosc80.org.pl/blog/spotkanie-z-kierownictwem-pip-e2.html

 • 17 stary napisał(a):

  Młody – nie wiem o co Ci chodzi. Pracownicy chcą się zrzeszyć w nowym związku, bo dotychczasowe nie działają – są w „układzie” (sam to zauważyłeś). A stowarzyszenie robi dużo hałasu i tylko promuje siebie. Poza tym dzieli pracowników PIP na inspektorów i nieinspektorów. A ja potrzebuję silnego związku zawodowego, który zadba o moje interesy, tu i teraz, w moim OIP-ie. Dlatego nie zgadzam się z Tobą – nowy związek jest bardzo potrzebny.

 • 18 Biz napisał(a):

  Właśnie dlatego odnosząc się do powyższych komentarzy należy zaapelować do wszystkich, którzy chcą mieć realny wpływ na warunki pracy w swoich oip-ach trzeba występować do nowego związku, tworzyć nowe komórki u siebie a nie bezczynnie wyczekiwać na rozwój zdarzeń. Stowarzyszenie jest zupełnie innym organizmem niż związek uważam, że te dwie koncepcje działania uzupełniają się wzajemnie. Związek skupia się na warunkach pracy a SIPRP podnosi bardzo istotne kwestie dotyczące np. Stosowania Konwencji MOP. Mysle, że taka swoista specjalizacja jest czymś dobrym i daje szansę na podjęcie wspólnych działań w miejscu gdzie można znaleźć wspólny mianownik.

 • 19 pomorzanka napisał(a):

  Koledzy z Pana związku ujawnili że ma Pan Przewodniczący Solidarności 80 ma doskonały pomysł na poprawę bezpieczeństwa ip i chce wyposażenia każdego inspektora w telefon komórkowy z GPS. Zgłosił Pan go na spotkaniu z kierownictwem. Wówczas GIP zadba o bezpieczeństwo każdego z nas. Panie Przewodniczący a może inne rozwiązania. w naszym okręgu sprawdzały się ryczałty za używanie własnych telefonów do celów służbowych.

 • 20 Biz napisał(a):

  Myślę, że jesteśmy w XXI w i telefon komórkowy nie jest niczym innym niż narzędziem pracy. Proszę zapytać kierowników sekcji i zastępców oip czy czują się inwigilowani oni od dawna używają telefonów komórkowych. Ryczałt to też dobry pomysł ale uważam, że nie powinniśmy udostępniać kontrolowanym prywatnych nr. Argument o module GPS zostawię bez komentarza – proszę pokazać aktualny model telefonu bez GPS.

 • 21 Dolas napisał(a):

  Telefon dla każdego i.p. Nareszcie! Bardzo cenna inicjatywa. Telefon służbowy dzis nie jest już żadnym luksusem. Z inwigilacją ja nie widzę problemu. Niech się martwią ci nasi starsi koledzy, którzy zaczynają kontrole o 9.00 a kończą przed 12.00. Pozostali od dawna czekają na telefony.

 • 22 ManIpulant napisał(a):

  Widzę, że prowokacja pomorzanki się udała. Dajcie spokój nie widzicie, że portal Stowarzyszenia jest inwigilowany i celowo wrzucają tematy zastepcze ?? Za długo był poważny temat. Trzeba było go zgasić. to nie pierwszy raz. Jak nie odbieranie 13 pensji to teraz gps będziemy na czole nosić.
  Spokojnych Świąt dla Wszystkich 🙂

 • 23 pomorzanka napisał(a):

  Nikogo nie prowokowałam ale uważam że pomysł (wnioskuję ze zdjęcia ) młodego Pana Przewodniczącego nie będzie służył ip lecz kierownictwu jako krótkiej smyczy przeszkadzającej i jako starsza koleżanka uważam że jest szkodliwy. W normalnej atmosferze pracy było by inaczej, ale teraz jest ona niezdrowa. Ile razy np. wolałam być pytana bo OIP=wi czy komuś z GIP nie chciało się sięgać do dokumentacji źródłowej itd.
  Spokojnych świąt wielkanocnych z nadzieją na lepsze jutro.