Wniosek SIPRP o zniesienie obowiązku tworzenia tzw. metryk spraw prowadzonych przez inspektorów pracy.

16 kwietnia 2012 | Bez kategorii

 

Wspierając działania podjęte przez Głównego Inspektora Pracy, pismem z dnia 16.04.2012r. Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej wystąpiło do Ministra Administracji i Cyfryzacji – Pana Michała Boniego z wnioskiem o pilne znowelizowanie wydanego przez Niego  rozporządzenia, tak aby znieść obowiązek zakładania i aktualizacji metryk dla decyzji administracyjnych wydawanych przez inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy.

 

plik do pobrania – ww. pismo z dnia 16.04.2012r.

 

Szacujemy, że koszt prowadzenia ww. metryk spraw w PIP, wynieść może w skali roku 2 000 000 zł, przy czasowym zaangażowania inspektorów pracy, odpowiadającym przeprowadzeniu 1300 kontroli!

Metryki spraw ułożone jedna na drugą utworzą pod koniec roku piramidę wysokości  42 metrów, o 10 metrów wyższą od najwyższej tegorocznej palmy wielkanocnej w Lipnicy Murowanej, lub jak ktoś woli wysokości dwu Kolumn Zygmunta w Warszawie.

 

 

Papierem zużytym na metryki zaścielić można na biało Rynek Starego Miasta w Warszawie oraz 2 stadiony piłkarskie czekające na EURO 2012.!… Istotna z punktu widzenia racjonalności wydatków publicznych i efektywności działania organu państwa, kontrolującego przestrzeganie  podstawowych, gwarantowanych w Konstytucji praw obywatelskich – jest oczywista  nieproporcjonalność nakładu środków koniecznych do prowadzenia metryki w stosunku do prostego i powtarzalnego charakteru tych spraw. Mając na uwadze specyfikę naszego zawodu nie sposób wskazać argumentu za utrzymaniem obecnego stanu rzeczy, natomiast wiele argumentów przedstawionych w przedmiotowym piśmie przemawia za tym, by w sposób przewidziany prawem wyłączyć z tego obowiązku inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 9 do wpisu “Wniosek SIPRP o zniesienie obowiązku tworzenia tzw. metryk spraw prowadzonych przez inspektorów pracy.”

 • 1 mmm napisał(a):

  Myślę, że takiej CYFRYZACJI jak w Polsce nawet Bangladesz nam zazdrości!!

 • 2 raczek napisał(a):

  czyli, papiery, papiery i jeszcze raz papiery. Te metryki, ankiety, zestawienia, karty kontrolne, karty mandatów nas zasypią

 • 3 Bob napisał(a):

  Jak to jest, że inne instytucje kontrolne potrafiły zadbać o swoje sprawy, potrafiły na czas wystąpić do Ministra i dlatego nie muszą w całości, bądź w części wypełniać tych metryk. My zaś przez nieskuteczne działania naszego Kierownictwa przyczynimy się do wycięcia lasów by był papier na te nieszczęsne metryki. Nie powinno tak być, że dowiadujemy się o obowiązku tworzenia metryk i niedostosowaniu w tym zakresie NAVIGATORA dopiero po 3 tygodniach od wejścia w życie przepisu. Jak inspektor coś zawali to jest afera, drążenie sprawy i szukanie winnych, a jak kierownictwo, to winnych takiego stanu rzeczy się nie wskazuje.

 • 4 PaKa napisał(a):

  W pełni zgadzam się z „bob”. Jeszcze jeden dowód, że kierownictwo PIP nie dba o swój urząd.

 • 5 XXL napisał(a):

  Okazało się, że NAVIGATOR poza topornością i innymi niedoskonałościami, w tym przede wszystkim zbyt małym rozmiarem czcionki powodującej pogarszanie się wzroku inspektorów korzystających z tego programu nie generuje także metryk decyzji i trzeba je robić poza tym programem, choć wszystkie dane do sporządzenia metryki są tam wprowadzane. Podobno NAVIGATOR był już jakiś czas temu oceniany pod względem ergonomicznym w jednym z Okręgów, więc jeżeli ktoś ma wiedzę na ten temat i ewentualnie wyniki z tej oceny lub wie gdzie to znaleźć to może prześle odpowiednie info Zarządowi SIPRP, który już jakiś czas temu deklarował ocenę ergonomiczną NAVIGATORA i wszystkich do współpracy w tej ocenie zapraszał, a swoich prac w tym względzie jeszcze nie zakończył.

 • 6 mmm napisał(a):

  Bob, to ty nie wiesz, że dla kierownictwa tej instytucji inspektor to robal, szkodnik, który beszczelnie domaga się swoich praw?! Przecież Oni mają ważniejsze rzeczy do roboty – jak utrzymać stołki!!!

 • 7 bob napisał(a):

  Kto zawalił temat ten powinien teraz sporządzać metryki spraw dla wszystkich inspektorów, bo przecież potrzebne do tego informacje są w NAVIGATORZE więc można to robić nawet z Warszawy.

 • 8 Icek napisał(a):

  Na te metryki pójdzie rzeczywiście masa papieru. To strata czasu i pieniędzy. Niestety za błędy innych przyszło nam zapłacić.

 • 9 mateo napisał(a):

  Myślę, że strach ogarnął całe kierownictwo GIP i nawet nikt nie był w stanie pomyśleć o tym, aby wystąpić o zniesienie obowiązku sporządzania metryk. W szkołach brakuje papieru do ksero, a do OIP-ów dowożony będzie niedługo TIR-ami. Oszczędza się na pensjach, a koszt drukowania nikomu niepotrzebnych metryk – wydaje się, że nie ma żadnego znaczenia… Co to kilkaset kubików drewna; pikuś.