Zaproszenie Instytutu Spraw Publicznych. Konferencja: „Unia Europejska. Reorganizacja. Jak wymyślić UE na nowo?”

28 sierpnia 2016 | Bez kategorii

2077430728

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Spraw Publicznych zaprasza na debatę z udziałem czołowych znawców Unii Europejskiej: Danuty Hübner (Parlament Europejski), Marka Cichockiego (Centrum Europejskie Natolin), Janisa Emmanuilidisa (European Policy Centre). …..

 

Jak piszą organizatorzy: „Wakacje się skończyły. Zaczynamy debatę o Europie!”
W polityce europejskiej to było gorące lato. Unia Europejska zmaga się z wieloma kryzysami: problemami gospodarczymi, dalszym naporem imigrantów i zagrożeniami bezpieczeństwa ze strony terrorystów i putinowskiej Rosji. W siłę rosną populiści i eurosceptycy. Do tego brytyjskie referendum tuż przed wakacjami na nowo rozbudziło debaty o tym, czym właściwie ma być Unia Europejska.

 

Z polskiego punktu widzenia to debata kluczowa, bo pozostając poza strefą euro, która dąży do coraz silniejszej integracji, możemy pozostać z boku procesu decydowania o wspólnej europejskiej przyszłości. Przywódcy Niemiec, Francji i Włoch rozmawiali o UE na włoskiej wyspie Ventotene, gdzie w 1941 roku powstał manifest europejskiego federalizmu. Angela Merkel przyjeżdża omawiać propozycje reform z szefami krajów Grupy Wyszehradzkiej do Warszawy. Polski głos musi być w tych dyskusjach dobrze wypracowany, konkretny i znany.

 

Nasza dyskusja odbywa się tuż po wakacjach, bo nie ma czasu do stracenia. Już dwa tygodnie później w Bratysławie nad przyszłością UE bez Wielkiej Brytanii będą dyskutować przywódcy 27 państw UE.

 

Zapraszamy Państwa do włączenia się do debaty o polskiej wizji Europy i podzielenia swoimi spostrzeżeniami, jaka ma być Unia Europejska po Brexicie.

 

Ten głos nie pozostanie bez echa. W ramach inicjatywy New Pact for Europe, koordynowanej przez European Policy Centre w Brukseli, polski głos zostanie zestawiony z pomysłami ekspertów z kilkunastu innych krajów UE. Na tej podstawie powstanie paneuropejski „pakiet propozycji”, który ma zawierać propozycje zmian w funkcjonowaniu UE i jej politykach.

 

Miejsce i data konferencji: Warszawa,  Hotel Mercure Grand, ul. Krucza 28, 1 września 2016 r, godz. 18:00


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.