A jednak … nowa międzyzakładowa organizacja związkowa w Państwowej Inspekcji Pracy.

19 marca 2015 | Bez kategorii

rejestr_miedzyzakladowy-page-001

 

Czy się to komuś podoba, czy też nie – kierownictwu Państwowej Inspekcji Pracy przybył nowy partner społeczny. Z dniem 18 marca 2015 r. Zarząd Regionu Mazowieckiego NSZZ „Solidarność”-80 potwierdził zarejestrowanie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”-80 w Państwowej Inspekcji Pracy z siedzibą w Warszawie przy ul. Płockiej 11/13.

 

 

 

Jak piszą koledzy z Zarządu MOZ NSZZ „Solidarność”-80 w PIP – mają nadzieję iż otwarcie organizacji na pracowników z różnych jednostek organizacyjnych PIP nie tylko poprawi relacje z kierownictwem PIP, ale także wpłynie realnie na poprawę warunków pracy w tych okręgach, które poparły inicjatywę i przyłączyły się do nowego ruchu.  Stwierdzają, że podstawą ich działania, w tym posiadania mandatu do reprezentowania ogółu – jest poparcie ze strony społeczności pracowników PIP. Liczą na to, że dobry przykład wpłynie na zaangażowanie osób zatrudnionych w PIP i wspólnie uda się zbudować silną organizację związkową, która będzie zdolna do konfrontacji z otaczającą rzeczywistością.

 

„Solidarność”- 80 deklaruje, iż największy nacisk położy na poprawę warunków pracy w PIP oraz na przestrzeganie zasad sprawiedliwości w stosunku do pracowników PIP. ……

 

Pozwalamy sobie przytoczyć fragment deklaracji programowej nowego związku: „Pierwszą zasadniczą sprawą jest dla nas nierówne traktowanie w zatrudnieniu tym bardziej skandaliczne w instytucji stojącej na straży prawa pracy w Polsce. Dotychczasowe orzeczenia sądowe oraz materiały zgromadzone przez nas wskazują wielopoziomowe stosowanie bezpodstawnych różnic w wynagrodzeniach. Linia podziału w tym przypadku nie leży tylko pomiędzy poszczególnymi OIP a personelem GIP ale także pomiędzy osobami na tych samych stanowiskach w tych samych jednostkach[…]

 

Zarząd MOZ NSZZ „Solidarność”-80 w PIP zaprasza serdecznie do kontaktu poprzez e-mail: zarzad@solidarnosc80.org.pl , jak i bezpośredni kontakt z Przewodniczącym: tel. 886198912.

 

Stowarzyszenie Inspektorów Pracy RP liczy na dobrą współpracę z MOZ NSZZ „Solidarność”-80 w PIP oraz wyraża nadzieję na solidarną postawę dwu pozostałych międzyzakładowych organizacji związkowych w PIP.

 

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 34 do wpisu “A jednak … nowa międzyzakładowa organizacja związkowa w Państwowej Inspekcji Pracy.”

 • 1 kamikadze napisał(a):

  do Romka
  Chodzi raczej o to, że inspektorzy zaczynają tych samych pracodawców kontrolować za często. Są takie firmy w których jest po kilka kontroli w ciągu roku. A przecież przedsiębiorcy nie prowadzą działalności po to żeby inspektor miał gdzie przeprowadzać kontrolę. Dzieje się tak za sprawą tematomanii – co kontrola to inny temat. A przecież kontrola powinna obejmować zasadniczo całokształt prawa pracy i BHP i jeśli nie wykazałaby większych nieprawidłowości to inspektor nie powinien wracać do takiego zakładu wcześniej jak za np 5 lat . Ja się zgadzam z tym, że inspektorów pracy jest za dużo – kiedyś ktoś na tym forum porównywał PIP do inspekcji niemieckiej i wyszło że na jednego zatrudnionego w Polsce jest chyba 3 razy więcej inspektorów.

 • 2 FFF napisał(a):

  Do Boryna Wg. mnie na chwilę obecną wynagrodzenia ( w tym dyskryminacja płacowa ) to rzecz priorytetowa. Jesteśmy już na szarym końcu instytucji kontrolnych jeśli chodzi o płace inspektorów. Nie drążąc już tematu dużo wyższych płac w NIK do którego jesteśmy porównywnywani … inny przykład instytucji z którą być może spotykacie się podczas kontroli tj. Urząd Dozoru Technicznego – wynagrodzenie inspektora UDT to 9.000 zł .

 • 3 starsza ipka napisał(a):

  Dziękuję Kamikadze, Romka zapraszam na prawobrzeżne tereny Wisły…
  do FFF …a czy wiesz ilu pracowników zatrudnia UDT? w necie wynalazłam informację, że w roku rok 2013 było ich 1602,3, w tym 956,8 pracowników technicznych. Hmmm…to tak jakby połowa nas?

 • 4 FFF napisał(a):

  Do Starsza ipka – Co do UDT to ich wynagrodzenie nie wynika z małej liczby zatrudnionych osób tylko m.in. z działań osób lobbujących na przestrzeni ostatnich lat za zwiększeniem wynagrodzenia funduszu płac UDT w związku z m.in. nowymi zadaniami jakie otrzymał ten Urząd. Jak widać można……

 • 5 ManIpulant napisał(a):

  Warszawa, Łódź, Lublin i teraz Kraków.
  Nowy związek rośnie w siłę.

 • 6 bryan napisał(a):

  Sadzę, że skostniałe struktury ZZPPiP winny dawno się rozsypać. Przecież ci ludzie nic nie robią!!!

 • 7 Starszy napisał(a):

  Zgadzam się, że tak duże zróżnicowanie wynagrodzeń to patologia. Ale uważam, że wynika to z warunków rekrutacji (proponowane wynagrodzenie). Aplikując do inspekcji, ponad 20 lat temu, konkurowałem o miejsce z sędziami, prokuratorami. Sam też miałem niezłą posadę. Winą za stan obecny obarczam kierownictwo GIP, które coraz bardziej podatne jest na wpływy bieżącej polityki.
  Nie wiem czy jedynym już lekarstwem na uzdrowienie inspekcji jej totalna reorganizacja z wymianą całego GIP-u włącznie.
  Ostatnio zadałem sobie trochę pracy i policzyłem: mamy 141 tematy centralne, ponad 1400 kodów, ponad 400 zarządzeń GIP. Zarządzeń i poleceń OIP-a nie liczyłem. Przecież normalny człowiek nie jest w stanie tego ogarnąć. A znajomość przepisów prawnych ?

 • 8 ManIpulant napisał(a):

  Aplikując do tej pracy ponad 10 lat temu również uważałem, że ta praca jest dla mnie. Zrealizuje się w niej, a płace nawet dla młodych nie były złe biorąc pod uwagę koszty życia. Tyle że koszty życia wzrosły z 200%, a płace sie nie ruszyły i praktycznie płaca starszego niewiele różni się od młodszego. Jeżeli ktoś widział jakie są średnie płace może czuć się zdradzony przez instytucje w którą wierzy, bądź wierzył. Ja te płace średnie znam i mówię wam to jest istna katastrofa ludziom brakuje ok 1000 – 1500 zł brutto do średniej.

  Dlatego nowy związek jest teraz jedyną alternatywą.
  Okręgi, w których go zabraknie będą płakać po podziale ewentualnych podwyżek.

 • 9 Starszy napisał(a):

  Do manipulanta.
  Zgadzam się z Tobą prawie w całości. Mam odmienne zdanie co do nowych związków zawodowych. Moim zdaniem dobrze, że będzie nas więcej w rozmowach w GIP-ie. Ale nawet one nic nie załatwią wbrew woli pracodawcy. A woli uregulowania tej sprawy przez GIP nie widać.