Specjalny gość w Krakowie: dr. J.-Robert Ouimet „Efektywne zarządzanie przez wiarę”

15 października 2013 | Bez kategorii

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT - źródło - https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRI35gzjlrleEPnfVGdHVDUBMtnXTKBU96rOcyvWdT6z2pNCGrkUniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie_1Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” zapraszają na konferencję pod patronatem J. Em. Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza Metropolity Krakowskiego „Wszystko zostało wam powierzone”.

 

Konferencja odbędzie się w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, ul. Podzamcze 8, w dniu 17 października 2013 r.  (wstęp wolny). W programie przewidziano  słowo ks. Kardynała Stanisława Dziwisza Metropolity Krakowskiego oraz referat  ks. dr Marka Leśniaka  UPJPII Kraków: „Kościół w trosce o integralny rozwój pracodawców oraz pracowników” oraz dwa referaty gościa specjalnego: dr. J.-Roberta Ouimeta. …

 grafika-ouimet-konferencja6„Zarządzanie przez wiarę” może sprawiać wrażenie pobożnego życzenia. Z jednej strony mamy przykazanie miłości, zaufanie w Bożą Opatrzność, życie sakramentalne, a z drugiej strony walkę o powodzenie naszej firmy na rynku rządzącym się twardymi zasadami, pośród konkurencji niekoniecznie zmotywowanej miłością bliźniego. Czy chodzi zatem o jakiś mdły kompromis, trochę zarządzania i trochę wiary, w myśl zasady „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”?

 

Dr J.-Robert Ouimet – Kanadyjczyk, skuteczny przedsiębiorca, właściciel kilku dobrze prosperujących firm w branży spożywczej, wykładowca uniwersytecki i kawaler maltański – od ponad dwudziestu lat przekonuje nas, że tak nie jest, i proponuje metodę pogodzenia duchowości i osobistego dobrobytu człowieka z produktywnością i zyskiem. W myśl opracowanego przez niego modelu zarządzania o nazwie Our Project (www.notreprojet.org) przedsiębiorstwo, podobnie jak pojedyncza osoba, może wręcz lśnić duchowością i radością życia. Dzieje się tak wtedy, gdy ludzie – nieodzowni wszak dla funkcjonowania firmy – wraz ze swoją godnością stawiani są w hierarchii ważności na pierwszym miejscu, a zysk i inne kryteria ekonomiczne dopiero na drugim. Zadaniem kierownictwa firmy jest zrównoważenie tych dwóch obszarów odpowiedzialności, nawet jeśli odbywa się to w sposób niedoskonały. Ouimet sięga przy tym do myśli Adama Smitha, który podkreślał istotność wartości moralnych w codziennym życiu oraz ich pozytywny wpływ na system ekonomiczny, i rozwija na tej podstawie zintegrowany system zarządzania w wymiarze ludzkim (Integrated System of Human Management Activities), komplementarny wobec systemu zarządzania w wymiarze ekonomicznym. Oba systemy spina zwornik duchowości, w którym centralne miejsce zajmuje – jakże by inaczej – Bóg.

 

Ouimet proponuje szereg konkretnych działań w obszarze ludzkiej godności. Należą do nich np. spotkanie kierownictwa firmy ze zwolnionymi pracownikami – nie z właśnie zwalnianymi, ale z tymi, którzy już zostali zwolnieni; momenty ciszy przed spotkaniami; „nagroda serca” przyznawana pracownikom najbardziej przyczyniającym się do promowania radości życia i zespołowego ducha (przy czym nie jest to nagroda przyznawana przez szefów); duchowa grupa wsparcia… i wiele, wiele innych. Wszystkie te działania mają na celu wspieranie konkretnych duchowych wartości: godności, pogody ducha, solidarności, braterstwa, autentyczności, mądrości, otwartości na innych, sprawiedliwości, wiary, nadziei, wolności, odpowiedzialności, roztropności, miłości i radości życia, wydajności, pokory przebaczenia. Przy czym, jak na dojrzały model zarządzania przystało, istnieją wskaźniki i metody pomiaru skuteczności realizowanych działań.

 

Ouimet określa też warunki niezbędne dla wdrożenia opracowanego przez siebie systemu zarządzania, tak aby wydajni i skuteczni pracownicy mogli być jednocześnie ludźmi szczęśliwymi i spełnionymi. Jakie to są warunki i czym powinna się kierować kadra zarządzająca – o tym dowiemy się od samego J.-Roberta Ouimeta już 17 października, podczas konferencji „Wszystko zostało wam powierzone” zorganizowanej w Krakowie przez Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. (Maciej Kaniewski o projekcie J.-Roberta Ouimeta).

 

Za przekazanie zaproszenie dziękujemy księdzu Przemkowi Królowi.

 

Do pobrania  program konferencji_wszystko_zostało_wam_powierzone

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 5 do wpisu “Specjalny gość w Krakowie: dr. J.-Robert Ouimet „Efektywne zarządzanie przez wiarę””

 • 1 myślący napisał(a):

  W jakim celu SIPRP zamieszcza na swojej stronie zaproszenia na konferencje promujące przerabianie zakładów pracy na minisekty religijne? Poza praniem mózgu o charakterze paraczakrystycznym (momenty ciszy, nagrody serca), nie widzę tam nic nawet o etyce w biznesie. „Pogodzenie duchowości z produktywnością i zyskiem”? Ludzie opamiętajcie się. Gotowy jestem jeszcze zaakceptować propagowaną tu w naszym kraju tezę o nienakładających się magisteriach, ale propagowanie religijnego prawa pracy? Pracodawca ma mieć trzy etyczne obowiązki: 1. zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy i 2. w jak największym stopniu dzielić się wypracowanym zyskiem z pracownikami oraz 3. po wykonaniu umówionej pracy wypuścić ich do swoich domów bez żadnych dodatkowych zobowiązań. Na pewno nie jest rolą pracodawcy naruszanie pracowników prywatności, intymności i wolności religijnej. Ja rozumiem, że kościoły organizują sobie różne konferencje, ale jaki jest cel ich promowania przez Stowarzyszenie Inspektorów Pracy, w sytuacji, gdy dobrze wiemy, iż w obowiązującym w UE prawodawstwie, co do którego nie przewiduje się zmian, wdrożenie takiego sekciarskiego zarządzania w zakładach pracy spowoduje przede wszystkim lawinę skarg o dyskryminację ze względu na wyznawane prywatne światopoglądy poszczególnych pracowników, niż poprawę warunków pracy.

 • 2 Wik napisał(a):

  Niczym złym nie jest, bo nie może być promowanie dobra i zachęcanie do postępowania zgodnie z wartościami chrześcijańskimi – także w biznesie. Przyrównywanie do sekty to duża przesada. Myślący – jak Ci się nie podobają tego typu wpisy to po prostu ich nie czytaj, kto chce to wpis przeczyta, a kto zechce to pójdzie posłuchać i Ty tego nie zmienisz. I na koniec kuknij sobie do Par. 8 pkt 8 Statutu SIPRP to się dowiesz.

 • 3 admin napisał(a):

  Nie każdemu muszą podobać sie teksty zamieszczone na stronie SIPRP.

 • 4 Los Alamos napisał(a):

  Sekciarska to jest UNIA EUROPEJSKA i jej prawodawstwo które przewiduje kontrolę nad wszystkim

 • 5 myślący napisał(a):

  @Los Alamos „sekciarski” (przymiotnik)
  znaczenia:
  (1.1) zasklepiający się w obrębie wąskiej grupy, najczęściej politycznej lub ideologicznej
  (1.2) dotyczący sekt religijnych
  Co to ma do „kontroli nad wszystkim”?