Też ratujemy budżet. Czyli „-3 133 000 zł”.

20 sierpnia 2013 | Bez kategorii

brzytwa1Opinii publicznej przedstawiony został  projekt cięć w budżetach instytucji państwowych w bieżącym roku.  Ma być to jeden z elementów zasypywania dziury budżetowej  która osiągnęła już kosmiczny rozmiar 23 700 000 000 zł.  Operacja ta dotyczy oczywiście także instytucji kontrolnych lub mających istotne znaczenie w systemie ochrony pracy w Polsce.  Pozwalamy sobie przedstawić poniżej krótkie zestawienie. …

 

Państwowa Inspekcja Pracy może spodziewać się obcięcia 3 133 000 zł czyli 1,12% budżetu. Inne zaś wymienione z nazwy instytucje kontrolne: Państwowa Agencja Atomistyki – 0,41%, Urząd Transportu Kolejowego – 0, 38%, Zakład Ubezpieczeń Społecznych – 0,22%, Najwyższa Izba Kontroli – 0,20%, Wyższy Urząd Górniczy – 0,19%, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – 0,10%. Nie zaplanowano uszczuplenia budżetów Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych  i Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Jak widać, w tej stawce jesteśmy na czele. Albo więc w dalszym ciągu w przekonaniu władzy wykonawczej PIP należy do instytucji zasobnych, albo uznano że nic się wielkiego nie stanie jak części zadań PIP nie wykona, albo że „i tak i tak jak zwykle jakoś je wykona”, a  może wciąż niewystarczający jest przekaz o rzeczywistym zakresie działalności tej instytucji kontrolnej?

 

Najbliższe dni pokażą, kto wywinie się spod przysłowiowej brzytwy ministra Rostowskiego, albo kto ma lepszy PR lub przysłowiowe „dojścia”. Na pocieszenie podajemy, że są oczywiście jeszcze trudniejsze niż nasz przypadki np. Sądowi Najwyższemu planuje się zabranie aż 4,42 % budżetu.  Ale tu akurat jesteśmy spokojni, że sędziowie na to nie pozwolą.

 

Źródło: Grzegorz Osiecki, Marek Chądzyński „Brzytwa Rostowskiego idzie w ruch”. Dziennik Gazeta Prawna z 20.08.2013 / dgp@infor.pl  

 

http://forsal.pl/grafika/726250,143196,brzytwa_rostowskiego_idzie_w_ruch_z_finansami_panstwa_jest_bardzo_zle.html


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 6 do wpisu “Też ratujemy budżet. Czyli „-3 133 000 zł”.”

 • 1 Rio Bravo napisał(a):

  Tak jak napisałem w innym poście z naszym słabym poparciem ( zapleczem ) politycznym nie zdziwię się jak zabiorą nam jeszcze wieciej niż 1,12 %

 • 2 Ciekawy napisał(a):

  Zaraz, zaraz nie znalazłem informacji czy to bez przyzwolenia Kierownictwa tną budżet PIP, czy też to Kierownictwo PIP wspaniałomyślnie daje Ministrowi Finansów propozycję ile z budżetu PIP mają uciąć by zasypać dziurę budżetową?

 • 3 reni napisał(a):

  Nikt z kierownictwa PIP nie szuka poparcia u polityków. Tak naprawdę kierownictwu PIP wydaje się, że bez naszej instytucji świat się zawali. Moim zdaniem jest to nieprawda. czy ktoś normalny zauważy, że PIP nie będzie?!. Chyba nie. Tylko naszym władzom wydaje się, że są pępkiem świata.

 • 4 Tales napisał(a):

  Wytłumaczcie mi jak to jest, że kierownictwo NIK-u potrafi obronić instytucję którą kieruje przed dużymi cięciami w budżecie, a kierownictwo PIP tak skutecznie „broni” instytucji, którą kieruje tak, że chcą uciąć ponad 5 razy tyle co NIK-owi?

 • 5 reni napisał(a):

  Do talesa – kierownictwo PIP nic nie robi, aby obronić budżet naszej instytucji. Już kilku GIP-ów oddawało pieniądze do budżetu liczone w grubych milionach. Kierownictwo PIP potrafi tylko skutecznie działać na niwie naszej instytucji – wskazywać błędy, straszyć postępowaniami dyscyplinarnymi. Popatrzcie na rozdział nagród okolicznościowych – wskaźnik w stosunku do średniej IP-a – około 1,1, a dla zastępców OIP-ów i księgowych 3,5. To jest skandal. Gdzie są związki zawodowe – ano popadły w sen letni, a potem będzie jesienny.

 • 6 Info napisał(a):

  We czwartek – 29 sierpnia od godz. 18.00 sprawę nowelizacji budżetu PIP (planowanego obcięcia tego budżetu) na bieżący rok referować będzie Główny Inspektor Pracy – kto chce może obejrzeć wystąpienie Pani Iwony Hickiewicz ze strony głównej Sejmu w relacjach iTV.