Dwa ważne wydarzenia przyszłego tygodnia. Posiedzenie Rady Ochrony Pracy oraz wspólne posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.

02 sierpnia 2015 | Bez kategorii

ważne

 

W dniu 3 sierpnia o godz. 15.00 odbędzie się kolejne (chyba już ostatnie?) posiedzenie Rady Ochrony Pracy IX Kadencji (2010-2014). Tematem obrad będzie problem dyskryminacji pracowników.

 

 

Zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji Pracy, w 2014 r. inspektorzy PIP kontrolowali legalność zatrudnienia pod kątem równego traktowania w następujących obszarach: agencje zatrudnienia (157 kontroli), agencje pracy tymczasowej (128 kontroli), zatrudnienie obywateli polskich (skontrolowano 140 podmiotów) oraz cudzoziemców (633 kontrole). …..

 

Rada ma też podsumować rozpoczętą 19 maja br. dyskusję dotyczącą układów zbiorowych pracy. Planowane jest przyjęcie stanowiska w tej sprawie. Sformułowane przez Radę zalecenia zostaną przesłane do właściwych instytucji.

 

 

W trakcie posiedzenia zostaną także wręczone nominacje członkom Rady Ochrony Pracy, kolejnej X kadencji. Jest to wydarzenie ważne dla Państwowej Inspekcji Pracy – bowiem zdefiniuje ono relacje z tym ustawowym organem nadzoru nad działalnością PIP na kolejne cztery lata. Z nowym składem Rady wiązać należy nadzieje na zainicjowanie lub wsparcie niezbędnych dla skutecznego i sprawnego działania PIP zmian legislacyjnych. I o ile niektórzy desygnowani do Rady posłowie i senatorowie mogą być jeszcze „wymienieni” w trakcie kadencji (w przypadku nie wybrania ich w październikowych wyborach), o tyle przedstawiciele związków zawodowych, organizacji i stowarzyszeń zasiadać będą w Radzie do 2018 r.

We wtorek zaś, 4 sierpnia o godz. 16.00 odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji do Spraw Kontroli Państwowej i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poświęcone rozpatrzeniu Sprawozdania Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 roku (druk sejmowy nr 3615) wraz ze stanowiskiem Rady Ochrony Pracy w sprawie sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 r.
– referują: Główny Inspektor Pracy, Przewodnicząca Rady Ochrony Pracy,
– koreferuje poseł Janusz Śniadek.

 

 

Przewodniczący Komisji do Spraw Kontroli Państwowej wystosował do naszego Stowarzyszenia zaproszenie do udziału w tym posiedzeniu, z zaproszenia tego oczywiście będziemy mieli zaszczyt skorzystać.

 

Mamy nadzieję, że będzie to także okazja do złożenia w imieniu inspektorów pracy podziękowań dla posłów obu komisji sejmowych, a także senatorów za zaangażowanie i wsparcie naszych działań w trakcie mijającej już kadencji oraz złożenia życzeń powodzenia w październikowych wyborach.

 źródło – www.sejm.gov.pl

 

aktualizacja

 

relacja z posiedzenia ROP w dniu 3.08.2015r.http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=E1FFCE20F05E95BAC1257E93004A36C4

 

relacja z  posiedzenia połączonych komisji sejmowych w dniu 4.08.2015r.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=BF13794142DBBDA1C1257E930038C5E1#


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 6 do wpisu “Dwa ważne wydarzenia przyszłego tygodnia. Posiedzenie Rady Ochrony Pracy oraz wspólne posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.”

  • 1 mojepip napisał(a):

    posłuchajcie, pooglądajcie:
    http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=BF13794142DBBDA1C1257E930038C5E1#

  • 2 mojepip napisał(a):

    i skomentujcie

  • 3 Cefeusz napisał(a):

    Pierwsze co rzuca się w oczy to totalny brak zainteresowania osób tam zebranych jeden bawi się tabletem drugi telefonem itd…
    Połowa zebranych tam nawet nie wie czym się zajmujemy pomijam to że prywatni przedsiębiorcy mylą nas z urzędem pracy to na dodatek na paru kontrolach w urzędach zdarzyło mi się że jak przyszedłem na kontrolę i przedstawiłem się że jestem z PIP-y to szefowie tych urzędów zrobili wielkie oczy … po czym dopiero po chwili wydusili z wielkim zdziwieniem „… Z czego…”

  • 4 Olek napisał(a):

    SIPRP już 2 razy brało udział w posiedzeniu Komisji sejmowych i mimo takiej sposobności przedstawiciel Stowarzyszenia ani razu nie zabrał głosu mając możliwość wyartykułowania tych wszystkich bolączek, które podnosi na stronie internetowej. PO co było więc zaproszenie i po co ten wyjazd?

  • 5 wacek napisał(a):

    W pełni się zgadzam z tym co napisał Olek. Jeżeli zostaliśmy zaproszeni do takiego gremium to warto było powiedzieć o naszych bolączkach zwłaszcza w kwestii płac. Były tam osoby decyzyjne. A my siedzimy cicho. Nie liczmy, ze cos zmieni pisane artykułów na stronie stowarzyszenia i wyrażanie niezadowolenia w komentarzach. Kierownictwo już się do tego przyzwyczaiło. Wiedzą, ze poza środowiskiem inspektorów pracy nikt tego nie czyta. A wiec nic nie wywalczymy. Skoro byli tam obecni posłowie, to warto było w grzeczny, zdecydowany sposób powiedzieć o naszej pracy i beznadziei. Popatrzmy jak o swoje walczą pielęgniarki, służby mundurowe, związki górnicze, a my milczymy. Ktoś może mi tutaj napisać, ze jak jesteś taki mądry, to sam działaj, rób coś, a nie wytykaj błędy innym. Ale jak ktoś zdecydował się pełnić określone funkcje, to z wszelkimi tego konsekwencjami.

  • 6 Krytyk napisał(a):

    Trudno odmówić racji przedmówcom, bo zapowiedzi ostatnich dni i upublicznienie w prasie problemów występujących w pracy inspektorów dały nadzieję i wskazywały, że coś się wreszcie zmieni. Sam bierny udział w posiedzeniu przedstawiciela SIPRP nic nie zmieni. Nie można jednak mieć pretensji wyłącznie do SIPRP, bo przecież istnieją jeszcze związki zawodowe zrzeszające od lat pracowników PIP. Może ktoś wie dlaczego ich tam nie było?