Jak chronić dane osobowe pracowników? Konferencja w Krakowie 3.03.2016 r.

01 marca 2016 | Bez kategorii

10206Uniwersytet Jagielloński w dniu 3 marca 2016 r. organizuje konferencję pod hasłem: „Jak chronić dane osobowe pracowników”. Referaty dotyczyć będą zagadnienia jaki wpływ na przetwarzanie danych osobowych przez pracodawców będą miały nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, a także innych istotnych zagadnień dotyczących przetwarzania danych osobowych w zatrudnieniu.

 

Pracodawcy, korzystając z możliwości jakie stwarza postęp technologiczny pozyskują i gromadzą coraz to nowsze kategorie danych, mając do nich łatwy i nieograniczony wręcz dostęp. Tymczasem Kodeks pracy precyzyjnie reguluje, jakie dane osobowe o pracownikach i kandydatach do pracy, mogą być przetwarzane na potrzeby zatrudnienia. W praktyce rodzi to wiele problemów, jak np. monitoring – nie tylko wizyjny, lecz także ten związany z kontrolą poczty elektronicznej pracownika, śledzeniem jego aktywności w internecie, geolokalizacją czy dostępem do bilingów.

 

Już wkrótce uchwalone zostanie przez Radę i Parlament Europejski nowe unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, które wprowadzi istotne zmiany w tym zakresie – wejście w życie tego aktu nastąpi po dwuletnim vacatio legis.

 

źródło - https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRmgFG0934t_nlb46FmXBDQCDDmHtjENaRtY94gA6wMpUahfd--Te bardzo istotne w sferze ochrony pracy zagadnienia, są w Polsce, niestety, słabo rozpoznane. Zarówno pracodawcy jak i organy kontrolne oczekują na jasne i nadążające za rozwojem społeczno-gospodarczym prawo. Niezbędne są oczywiście zmiany w aktualnym ustawodawstwie krajowym. …….

 

Konferencja organizowana jest przez Katedrę Prawa Pracy Uniwersytetu Jagiellońskiego, a patronują jej JM Rektor UJ, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO), KPP „Lewiatan” i in. Wśród prelegentów i panelistów: naukowcy, przedstawiciele GIODO, radcowie prawni i adwokaci, przedstawiciele KPP „Lewiatan”, a także organizacji pozarządowych. Konferencja odbędzie się w Audytorium Maximum UJ.

 

Szczegółowe informacje dostępne są pod linkiem http://www.daneosobowe2016.pl/

 

Załącznik:  program konferencji.

 

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Jedna odpowiedź do wpisu “Jak chronić dane osobowe pracowników? Konferencja w Krakowie 3.03.2016 r.”

 • 1 Okiem Malkontenta napisał(a):

  No cóż jakoś brakuje tutaj głosu PIP. Nie po raz pierwszy stwierdzić można, że przez lata zniszczono pion prawny w GIP. Od długiego czasu nikt już nie powołuje się na stanowiska PIP, bo takich stanowisk po prostu nie ma.
  Jak jest problem to GIP pisze do któregoś ministerstwa, ministerstwo pisze co uważa, a GIP bez komentarza przesyła to pocztą mailową do inspektorów.
  Każde pytanie na szkoleniach we Wrocławiu kończy się przekierowaniem do GIP, a GIP to wytrenował, że stanowiska nie zajmuje.
  Dochodzi do tego że „specjaliści” z PIP jako „materiał naukowy” wykorzystują „żółte strony” z GP czy „Rzepy”.
  Czy ktoś kiedyś zacytował branżowy miesięcznik PIP, wydawany na kredowym papierze. Nie – bo służy on wyłącznie do samouwielbienia i publikowania dziesiątek zdjęć kierownictwa. Rzecz niespotykana w żadnej innej państwowej instytucji.
  W wielu okręgach piony prawne nie istnieją – obsługują filolodzy, politolodzy i absolwenci jeszcze bardziej egzotycznych studiów. A zastępcy do spraw prawnych są faktycznie kierownikami administracji od rozliczania papieru toaletowego i rozdzielania poczty (za ok. 10 tys. mies !)
  Kto z OIP-ow, Zastępców OIP – „popełnił” jakąkolwiek zastępców
  publikację na tematy prawne czy techniczne. czyżby to nie był ich poziom.
  Kto weźmie się w końcu za tę „stajnię Augiasza” ???