Kolejne posiedzenie sejmowej Rady Ochrony Pracy.

07 lipca 2014 | Bez kategorii

Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RPO czynnikach psychospołecznych w środowisku pracy i ryzyku zawodowym, które jest z nimi związane, będą dyskutować uczestnicy posiedzenia sejmowej Rady Ochrony Pracy, zaplanowanego na wtorek, 8 lipca na godz. 10.00. Tematem sesji ma być również problem dyskryminacji, mobbingu i molestowania seksualnego w pracy.

 

Zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji Pracy w latach 2006-2012 w działaniach mających ograniczyć negatywne skutki stresu zawodowego uczestniczyło ponad 18 tys. pracowników i pracodawców. …..

 

Ocenę stresogenności cech pracy przeprowadzono w prawie 550 przedsiębiorstwach, oceniając blisko 7 tys. stanowisk pracy. Osobom zainteresowanym problematyką stresu zawodowego udzielono ok. 6 tys. porad. W 2013 r. PIP prowadziła działania kontrolno-nadzorcze w kilku obszarach dotyczących równego traktowania w ramach kontroli: przestrzegania przez agencje zatrudnienia ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przestrzegania przepisów prawa wobec pracowników tymczasowych oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, w tym wykonywanej przez cudzoziemców. W zeszłym roku PIP zrealizowała m.in. 188 kontroli agencji zatrudnienia, podczas których badano przestrzeganie przez podmioty świadczące tego rodzaju usługi przepisów odnoszących się do równego traktowania i niedyskryminacji.

Ponadto podczas posiedzenia Rada przyjmie stanowisko w sprawie sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2013 r.

 

źródło – www.sejm.gov.pl

 

aktualizacja 14.07.2014r

 

relacja z posiedzenia ROP pod adresem –

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?rok=2014&month=07#D2E6E605C06EE4ABC1257D07004429AE

 

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 12 do wpisu “Kolejne posiedzenie sejmowej Rady Ochrony Pracy.”

  • 1 mip napisał(a):

    CZY ROP PO DRODZE Z PIP ? Głosowanie nad rekomendacją pkt 6 wypracowana na zespole zostało zmienione{chodzi o fundamentalną rzecz czyli zwolnienie z obowiązaku uprzedzania o kontroli. Przeciwko zwolnieniu głosowało 13 CZŁONKÓW , za zwolninim było 9 Jestem przekonany że nagrany materiał z posiedzenia pokarze inspektorom komu zależy na skutecznej inspekcji a która 13 trzyma się politycznych wytycznych. Pani Przewodnicząca rozczarowała ale cóż dobrym inspektorem trzeba być z powołania a Pani Małgorzata jest członkiem PO. Zachęcam do obejrzenia transmisji z obrad ROP w dniu 8.07.2014 godzina 9,25.

  • 2 ip napisał(a):

    Bardzo bardzo pouczające nagranie kompetencji ROP. Faktycznie warto obejrzeć transmisję ZWIĘKSZENIE obowiązku informowania pracodawcy o zamiarze prowadzenia kontroli. CIEKAWE BARDZO

  • 3 Olo napisał(a):

    Rada Ochrony pracy się uaktywniła – nie wierzycie to obejrzyjcie i posłuchajcie – http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?rok=2014&month=07#D2E6E605C06EE4ABC1257D07004429AE.

  • 4 ipek napisał(a):

    Wiecie dlaczego się uaktywnia: bo za niedługo kończy się kadencja. Każdy chce chyba przyjechać do warszawy raz w miesiącu i podreperować budżet niezłą dietą.

  • 5 ip napisał(a):

    Nie chcę być samozachowawczy ale mam wrażenie że poza nielicznymi w ROP reszta to szkodniki dla szeroko rozumianego środowiska pracy. Faktycznie warto poświęcić chwilę na zobaczenie i wysłuchanie transmisji z obrad rady. Przepraszam członków rady ale w wolnym kraju wasza misja też jest oceniana, taki głosowania ukazują członka rady w nowym obliczu (dotyczy części)

  • 6 zenka napisał(a):

    IP rozpoczyna kontrolę w zakresie legalności zatrudnienia – wchodzi na halę produkcyjną (stolarnia).

    Czy ja dobrze rozumiem „fachowców” z ROP?

    IP nie będzie mógł wstrzymać maszyn, tylko ograniczyć się do legalności zatrudnienia? Jak prowadzić kontrolę w zakresie legalności zatrudnienia bez przejrzenia akt osobowych – badań lekarskich, szkoleń itd.?

    CI LUDZIE NIE MAJĄ ZIELONEGO POJĘCIA JAK POWINNA BYĆ PROWADZONA KONTROLA PRZEZ IP – SMUTNE 🙁

    Proponuję ROP zaprosić na swoje posiedzenie FRONTOWYCH INSPEKTORÓW – WYJAŚNIĄ TYM TEORETYKOM na czym polega KONTROLA IP!

  • 7 zenka napisał(a):

    Dodam: inspektor pracy wyjdzie z zakładu pracy po kontroli legalności zatrudnienia, a za 2h dojdzie do wypadku przy pracy.

    KOGO DO KRYMINAŁU WSADZI PROKURATOR?

  • 8 Ciekawy napisał(a):

    do zenki – zapewne wyjaśni nam to przygotowywana od dłuższego czasu przez zespół najlepszych fachowców PIP metodyka kontroli, a może pochyli się nad tym także Komisja Prawna GIP i zajmie w tej sprawie stanowisko. Może te 2 ważne ciała zbadają i wyjaśnią poniższy kazus.
    Ciekawe jak to jest, że choć Rząd przyjął w 29.IV.2010r. stanowisko, że Konwencja Nr 81 obowiązuje do wszystkich kontroli realizowanych przez PIP więc powiadamiać o zamiarze jej przeprowadzenia nie trzeba, to i tak od 03.2009r. GIP w ślad za odosobnioną opinią Profesora Florka zmienił zdanie i tkwi w przekonaniu, że Konwencja Nr 81 dotyczy jedynie przemysłu i handlu więc o innych kontrolach powiadamiać wcześniej trzeba.
    Wychodzi więc na to, że w naszym kraju od tego co przyjął Rząd ważniejsze jest to co uważa Prof. Florek i GIP.

  • 9 ManIpulant napisał(a):

    Ja dodam, że to posiedzenie wygląda jak obrady PZPN z ” Leśnymi Dziadkami „.

    Może bez komentarza.

    Ale jedno czego się dowiedziałem. Bardzo pouczające.
    EUREKAAAAAAAAAA
    Już wiem do czego służy GIP.
    Odpowiedź: Żeby pisać coś LEŚNYM DZIADKOM. Bo co oni mieli by do czytania na tych spotkaniach. heh „Motyla NOGA” heh

    A gdybym mógł wybrać – SZEHEREZADA na Gipa 🙂

  • 10 wik napisał(a):

    To zbędne biurokratyczne gremium. Jak doniosła swego czasu jedna z gazet przewodnicząca ROP za kilka posiedzeń w roku zarabia spore pieniądze. Jest to wynagrodzenie odpowiadające rocznym poborom przeciętnego ip.

  • 11 koala napisał(a):

    Do „ZENKA” – moim zdaniem do „ciupy” winien iść OIP lub GIP. Przecież ci wysocy urzędnicy państwowi nie maja pojęcia jak wyglądają na dzisiaj kontrole, a kasują „olbrzymie pensje”.

  • 12 mario napisał(a):

    Od dłuższego czasu mam pewne przemyślenia. Powinno się zlikwidować ROP i GIP. Instytucję taką jak PIP umieścić pod Ministerstwem Pracy. A zaoszczędzone pieniądze z rozpędzenia ROP i GIP przekazać na podwyżki dla pracowników PIP. jestem przekonany że bez szkody dla budżetu Państwa każdy z ip otrzymałby w ten sposób około 500-800 zł netto podwyżki. A niezależność? Przecież to teoria zwłaszcza po zarządzeniu w sprawie ocen i teoretycznych wywodach Kontroli Wewnętrznej. Oczywiście do ip przekaz od „góry” jest taki że gdybyśmy trafili pod Ministra Pracy to będzie tragedia itp. Tak tragedia właśnie dla „góry” a nie dla szeregowego ip.