Ochrona przed hejtem czy cenzura? Jak walczyć z mową nienawiści w Internecie?

22 marca 2018 | Bez kategorii

Otrzymaliśmy zaproszenie na konferencję organizowaną przez Instytut Spraw Publicznych oraz Fundację im. Friedricha Eberta z cyklu „Pytania o Europę”:

Ochrona przed hejtem czy cenzura? Jak walczyć z mową nienawiści w Internecie?”  

 

Walka z mową nienawiści w sieci staje się coraz większą koniecznością. Personalne ataki i brutalizacja języka debaty publicznej sprawiają, że coraz częściej postulowane jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych. W styczniu w życie weszła niemiecka ustawa, która nakazuje mediom społecznościowym szybkie usuwanie wpisów, które zostaną zgłoszone i uznane następnie jako siejące nienawiść. Krytycy tego rozwiązania podnoszą jednak, że stanowi ona zagrożenie dla wolności słowa. Na poziomie europejskim firmy IT zobowiązały się przestrzegać podobnych obostrzeń, a Komisja Europejska monitoruje, na ile się z tego wywiązują. ….

 

W trakcie debaty porozmawiamy, na ile te rozwiązania sprawdzają się, czy potrzebne są mocniejsze środki oraz czy jest to właściwa odpowiedź na rozprzestrzeniającą się mowę nienawiści w mediach społecznościowych. Czy mieści się ona w standardach ochrony wolności słowa? W ubiegłym roku tematem tym zajmował się Parlament Europejski. Niektórzy posłowie chcieli wezwać Komisję, żeby przygotowała inicjatywę legislacyjną w tej sprawie na poziomie europejskim. Czy jest ona potrzebna?

 

Spotkanie otworzą: Knut Dethlefsen, Fundacja im. Friedricha Eberta, Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych

 

W dyskusji udział wezmą: Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Christina Kampmann (Niemcy), posłanka do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, rzeczniczka Komisji ds. Cyfryzacji i Innowacji,  Dorota Głowacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Larry Olomofe, były doradca Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) do spraw zwalczania rasizmu i ksenofobii

 

Miejsce konferencji: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, ul. Długa 23/25, Warszawa,  23 marca 2018


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.