Petycja Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej do Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP o zainicjowanie procesu ratyfikacji Protokołu do Konwencji Nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu.

30 maja 2013 | Bez kategorii

logo SIPRP

Mamy zaszczyt poinformować naszych czytelników o skierowaniu przez Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej do Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP obywatelskiej petycji o zainicjowanie procesu ratyfikacji Protokołu do Konwencji Nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu. Petycję przesłaliśmy także do wiadomości: Głównego Inspektora Pracy, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania oraz Rzecznika Praw Obywatelskich licząc na aktywne poparcie naszej obywatelskiej inicjatywy.

 

Aktualnie w systemie inspekcji pracy w Polsce przyjmuje się, iż Konwencja Nr 81 MOP obowiązuje jedynie w odniesieniu do podmiotów działających w przemyśle i handlu, nie obowiązuje natomiast w sferze szeroko rozumianych usług. Stan ten powoduje istnienie nie mającego racjonalnego uzasadnienia zróżnicowania wobec prawa podmiotów podlegających pod system inspekcji pracy w Polsce. Również  ta część pracowników, która zatrudniona  jest w sferze usług pozahandlowych, pozbawiona jest obecnie prawa do takiej samej ochrony sprawowanej przez Państwo, jak osoby zatrudnione w przemyśle i handlu.  Zagadnienie nierównego traktowania przez prawo obejmuje więc podstawowe prawa obywatelskie określone w artykule 24 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Na problem ten zwrócono uwagę opinii publicznej m.in. w dzienniku „Rzeczypospolita”  z dnia 28.01.2013r.

 

 Nasi wierni czytelnicy zapewne zauważyli, że zagadnienie podmiotowego zakresu stosowania Konwencji nr 81 MOP jest jednym  z głównych obszarów aktywności naszego Stowarzyszenia. Uzyskaliśmy w tym zakresie, a także opublikowaliśmy na stronie internetowej Stowarzyszenia stanowiska i opinie m.in.: stanowisko Rządu do prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o Państwowej Straży Pożarnej  (druk 2739), przekazane do Marszałka Sejmu RP w dniu 29.04.2010 r. (pismo znak: DSPA-140-23(4)/10), opinie Ministra  Pracy i Polityki Społecznej, opinie Wicepremiera-Ministra Gospodarki, wydawane w toku prac legislacyjnych oraz odpowiedzi na interpelacje poselskie w tej kwestii. Dokumenty źródłowe upubliczniliśmy na naszej stronie internetowej np. we wpisach z dnia: 4.05.2012 r., 10.05.2012 r., 13.06.2012 r, 31.01.2013 r.

Będziemy na bieżąco informować o dalszych losach tej obywatelskiej inicjatywy.

 

do pobrania skany petycji wraz z pismem przewodnim do GIP

 

 Pismo do GIP z 9.05.2013rPetycja SIPRP z 8.05.2013r. - strona 1 z 2Petycja SIPRP z 8.05.2013r. - strona 2 z 2


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 5 do wpisu “Petycja Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej do Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP o zainicjowanie procesu ratyfikacji Protokołu do Konwencji Nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu.”

  • 1 Zebra napisał(a):

    I wreszcie ktoś myśli w tej całej instytucji. mam nadzieję, że uda się wprowadzić rozwiązania sprzyjające pracy inspektora pracy i zaoszczędzi im mnóstwo czasu, a co za tym idzie zdrowia. Bardzo łatwo przychodzi kierownictwu PIP na szczeblach okręgu wydawać polecenia i wskazywać na błędy inspektora. należy zadać sobie pytanie – czy kierownictwo OIP-ów pełni tylko funkcje kontrolne w stosunku do ip-ów?!

  • 2 Cosiek napisał(a):

    Kto wie, co z tym teraz zrobi Wysoka Rada?.

  • 3 kris napisał(a):

    Oj zbliżają się wielkimi krokami klopoty siprp. jak śmieliście o coś prosic radę, która jakby chciała to by dawno coś zrobiła. Zaburzyliście porzadek obrad ustalony przecież na cały rok. Typuję ze oficjalnej reakcji nie będzie, no bo co im w sumie zrobicie. Przeciez nie poskarzycie sie na rop!!!!

  • 4 Olo napisał(a):

    I co wygląda na to, że Wysoka Rada chyba nie wie jak ugryźć ten temat, bo na ostatnim posiedzeniu ROP w dniu wczorajszym nawet słowo na ten temat nie padło.

  • 5 muzyk napisał(a):

    a dlaczego rada miałaby zareagować na taką petycję? rada nie zrobi nic. a ciekawy jestem co zrobi gip z pismem siprp? wyraźnie zarząd chce zaistnieć, ale ja czarno to widzę. chcąc być traktowanym poważnie, trzeba zdobyć choć odrobinę szacunku. A z tym może być kłopot.