Podsumowanie sondażu „Czy skargi i wnioski o kontrolę związane z mobbingiem PIP powinna odsyłać do adresatów z pouczeniem o konieczności uprzedniego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd ?

11 października 2016 | Bez kategorii

sondażSondaż ten przeprowadziliśmy na naszej stronie internetowej w okresie 01.09.2016r. – 30.09.2016r. Tym razem głosy rozłożyły się w proporcji 2:1. Aż 60,1% osób biorących udział w sondażu opowiedziało się za tym, że skargi i wnioski o kontrolę związane z mobbingiem PIP powinna odsyłać do adresatów z pouczeniem o konieczności uprzedniego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, a 39,9 % respondentów nie zgodziło się z tą propozycją.

 

Na temat mobbingu i dyskryminacji w kontekście uprawnień i praktyki kontrolnej Państwowej Inspekcji Pracy pisaliśmy na stronie internetowej SIPRP wielokrotnie. Cytowaliśmy także oficjalne stanowiska artykułowane przez przedstawicieli PIP np., na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy. …..

 

Jedną z ostatnich wypowiedzi temu poświęconych jest wypowiedź głównego inspektora pracy Romana Giedrojcia na posiedzeniu Komisji do Spraw Kontroli Państwowej (z dnia 28 stycznia 2016 r.) :

 

(…) W urzędzie istnieją opracowane procedury w zakresie mobbingu. Być może nie są doskonałe. Uważam, że należy im się przyjrzeć oraz w sposób jasny i precyzyjny określić, jakie trzeba podejmować działania w tej materii. Ustawodawca jednoznacznie określił, że przeciwdziałanie mobbingowi jest obowiązkiem pracodawcy. Mobbing jest trudną kwestią. Pojęcie mobbingu – choć zdefiniowane – jest pojęciem spornym. Jedyną właściwą jednostką do rozstrzygania tej kwestii jest sąd pracy, który jest w stanie sprawę zbadać, określić i ocenić. Ale – podkreślam – każdy pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Procedury zostaną przejrzane i doprecyzowane. Oczywiście, trzeba odróżnić mobbing od niechęci do pracy. W każdej instytucji są pracownicy, którzy pracę traktują na zasadzie, że gdy przychodzą, to już są spełnieni. Nie o to chodzi. Każdy musi wykonywać pracę jak należy. (…)

 

images

 

Spodziewać się więc  należy, że również w zakresie procedur związanych z kontrolami obejmującymi zjawisko mobbingu, w Państwowej Inspekcji Pracy może nastąpić (dobra) zmiana. Działaniom głównego inspektora pracy w tej materii będziemy się życzliwie przyglądać.

 

W następnym sondażu zapytamy was „Czy Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej powinno zmienić zasady zamieszczania na stronie  www.siprp.pl komentarzy, tak aby wyeliminować wypowiedzi kontrowersyjne, dotyczące konkretnych osób i wyrażające subiektywne oceny komentujących ?”


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 9 do wpisu “Podsumowanie sondażu „Czy skargi i wnioski o kontrolę związane z mobbingiem PIP powinna odsyłać do adresatów z pouczeniem o konieczności uprzedniego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd ?”

 • 1 myślący napisał(a):

  Ogólnie nie ma nic bardziej prowadzącego do obniżenia klikalności serwisu niż wszelkie ograniczenia komentowania. Już sam brak możliwości ocen danych komentarzy za pomocą tzw. lajków obniża zainteresowanie. Ale szczerze – w życiu nie słyszałem bardziej kretyńskiego powodu / pomysłu, żeby wyeliminować w komentarzach „subiektywne oceny komentujących”, czy choćby „wypowiedzi kontrowersyjne”. Niech autor tego rojenia sam przemyśli co miał na (bez)myśli. Jak dla mnie to czysty PZPR i to w najgorszym okresie.

 • 2 Kalina napisał(a):

  A ja proponuję, aby eliminowanie zjawisk niepożądanych, w tym mobbingu w środowisku pracy zacząć od siebie droga PIP.

 • 3 Olo napisał(a):

  Do myślącego – nie rozpaczaj tak bardzo – jak redakcja uruchomi ten sondaż po prostu zagłosuj na NIE.

 • 4 Złotko napisał(a):

  Lajkuję, popieram i pozdrawiam MYŚLĄCEGO

 • 5 Kalina napisał(a):

  Głosujących na NIE redakcja zgrabnie wytnie i tak zostanie 100% zadowolonych:). Bo przecież nie wypada, aby przy PIPie unosił się fetorek niezadowolenia?

 • 6 myślący napisał(a):

  Nie rozpaczam, napisałem tylko komentarz, czyli wyraziłem swoją subiektywną opinię. Jak dla mnie właściciele strony mogą ją zamknąć, albo nawet – ku uciesze np. @Sowy – przerobić na tubę propagandową GIP. Ich własność, ich wola (mnie nic do tego). Póki można swobodnie anonimowo komentować, będę to robił i się wypowiadał. Jak się pojawi jakiś cyrk, zagrażający mojej prywatności lub bezpieczeństwu, przestanę i tyle.

 • 7 matti napisał(a):

  Moim zdaniem problemy z mobbingiem winny znaleźć rozstrzygnięcie w sądzie pracy. Nie może IP w sposób stronniczy i subiektywny rozstrzygać w takich sprawach. Rozdawania samych ankietek (anonimowych) w czasie kontroli też mija się z celem.

 • 8 Moderator napisał(a):

  do Kaliny – pisząc takie bzdury wskaż czy i kiedy coś takiego miało kiedykolwiek miejsce. Przeczytaj też sobie raz jeszcze Regulamin forum i stosuj się do zapisów w nim zawartych to ci nikt niczego nie wytnie.

 • 9 Sowa napisał(a):

  „myślący” – póki co mam chyba prawo wyrażać na tej stronie swoje subiektywne opinie tak jak i Ty!!?? Chyba, że na tej stronie wolno już tylko pisać komentarze PRZECIW!!?? i proszę na dorabiaj mi gęby!! bo mam prawo do poglądów odmiennych od Twoich!!