Zadbajmy o swoje zdrowie […].

11 czerwca 2017 | Bez kategorii

Nie ma już inspektora, który przy realizacji zadań służbowych nie miałby do czynienia z pracą z użyciem komputera. A taka praca, najczęściej wykonywana w pozycji siedzącej, może stać się bardzo uciążliwa dla organizmu. Długi okres pracy (wielogodzinny, kilkumiesięczny, kilkuletni) z komputerem, wraz z niekorzystnymi czynnikami może powodować poważne dolegliwości zdrowotne.

 

Długotrwałe unieruchomienie organizmu obciąża kręgosłup i mięśnie pleców, a także powoduje spowolnienie procesów fizjologicznych. Dolegliwości układu mięśniowo szkieletowego u osób wykonujących tego typu pracę dotyczą około 35% pracowników. …..

 

Praca z komputerem powoduje również problemy z oczami, dłońmi, ramionami i nogami. Wszystko to zmniejsza efektywność oraz zadowolenie z pracy oraz przyczynia się do częstszych absencji.

 

Różne problemy mogą się także potęgować na skutek niedostosowania wielu używanych powszechnie aplikacji do podstawowych wymogów ergonomii.  Na stronie internetowej siprp.pl wielokrotnie problem ten – zresztą z mizernym skutkiem – podnosiliśmy.

 

Wielu problemom można zapobiegać projektując stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii. Zdecydowanie poprawić  to może komfort, ale także efektywność pracy.

 

Zobacz jak powinno wyglądać prawidłowo zaprojektowane stanowisko pracy przy komputerze: http://www.azbiuro.pl/pl/dokumenty/az_ergonomia

 

Większość z nas – użytkowników laptopów skarży się jednak na łzawiące  i przekrwione oczy, zaczerwienione spojówki, uczucie pieczenia i szczypania, bóle głowy senność, apatię. Większość też podaje objawy zaburzenia widzenia oraz wrażenie suchych oczu. Według  badań Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu ok. 96% osób pracujących przy komputerach odczuwa dolegliwości narządu wzroku. Oczy stają się suche, piekące  i przekrwione. Przy dodatkowym braku ostrości, nadmiernej jaskrawości, olśnieniach oraz migotania obrazu monitora, spada częstotliwość mrugania powiekami i zwilżania oczu. Jest to pierwszy objaw Syndromu Sicca, którego skutkami jest wysychanie i zmętnienie rogówki oraz stopniowa utrata wzroku.

 

Przyczynami mogą być m.in. niewłaściwy monitor, niewłaściwie ustawione parametry monitora, niewykorzystane w pełni możliwości ekranu, długotrwała praca z małymi czcionkami, brak ostrości, nadmierna jaskrawość, olśnienia, migotanie obrazu monitora.

 

Jak się ratować (działania doraźne)?

 

Często mrugaj powiekami, rób przerwy w pracy z komputerem, absolutnie nie korzystaj z czcionki 8 punktów i mniejszej (wskazana jest przynajmniej 11-12). Wykonuj regularnie ćwiczenia polegające na:

  • mocnym zaciskaniu powiek,  a następnie mocnym otwieraniu oczu w czasie  odchodzenia od monitora,
  • zamknięciu oczu i szczelnym zasłonięciu ich dłońmi przy jednoczesnym naciskaniu nadgarstkami na gałki oczu, aż do momentu, gdy znikną kolorowe plamy,
  • spoglądaniu co pewien czas na odległe przynajmniej o 20 m. obiekty.

 

Ćwiczenia powyższe powtarzaj. wielokrotnie w ciągu dnia.

 

 Czy wiesz, że: w czasie 4 godzin pracy z użyciem komputera nasze oczy wykonują około 15 000 ruchów! 3 godziny „klikania” – to dla układu mięśniowego palca wysiłek porównywalny z 20 km marszu dla mięśni nóg!

 

Więcej informacji m.in. na stronach  www.stres.edu.pl  ; www.ciop.pl ; www.imp.lodz.pl ; Common Causes of Computer Stress A Special Report By Morton C. Orman, M.D.  1996 – 2010.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.