„Inspektor Pracy”. Ważne deklaracje głównego inspektora pracy.

06 kwietnia 2016 | Bez kategorii

fobject_id 149370Z prawdziwą satysfakcją mamy przyjemność omówienia obszernej wypowiedzi głównego inspektora pracy Romana Giedrojcia, zamieszczonej pod tytułem „Trzeba podnieść inspekcję z kolan” – w aktualnym (nr 4/2016)  numerze miesięcznika „Inspektor Pracy”.

 

Wypowiedź szefa inspekcji odnosi się do wielu problemów i postulatów podnoszonych przez środowisko inspektorów pracy, o których rozwiązanie  apelowało przez całe 5 lat swego istnienia m.in. Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej. Historia przyznaje nam jak widać rację, a nasz głos – jak się okazuje – nie był jedynie głosem wołającego na puszczy.

 

Pora więc na powtórne zdefiniowanie podstawowych pojęć, ustalenie właściwej hierarchii celów, skończenie z „propagandą sukcesu”  i chwilę prawdziwej (a nie udawanej) refleksji.  Czego życzymy sobie i wszystkim (szczególnie tym „decyzyjnym”) pracownikom PIP.

 

A oto zbiór najważniejszych (naszym zdaniem) cytatów z wypowiedzi Romana Giedrojcia: ……

 • …trzeba uzdrowić urząd pod względem finansowym, dać pracownikom możliwość godziwego wynagrodzenia…
 • …chcę, by praca w Państwowej Inspekcji Pracy przynosiła satysfakcję…
 • …chcę zmienić podejście do oceny pracy inspektora. Jeśli będzie robił trudne, szczegółowe kontrole, będzie dodatkowo wynagradzany, nawet gdy pracodawca zgłosi do protokołu zastrzeżenia lub skargę, które się nie potwierdzą…
 • …Nigdy nie pozwolę na oczernianie i zniesławianie któregokolwiek inspektora pracy, zawsze będę go bronił.
 • …inspektor pracy jest podstawowym ogniwem inspekcji, to on prowadzi czynności kontrolne. Na jego rzecz pracują  nadinspektorzy, okręgowi inspektorzy pracy, dyrektorzy departamentów  Głównego Inspektoratu Pracy, pozostali pracownicy, wreszcie  główny inspektor pracy z zastępcami.
 • Cieszę się, jestem dumny z tego, że udało się uzyskać w budżecie dodatkowe środki na podniesienie wynagrodzeń pracowników inspekcji. Chciałbym przy tym oświadczyć, że to dopiero początek. Już dziś pracuję nad tym, by w przyszłorocznym budżecie znalazły się pieniądze na kolejne podwyżki.
 • Wszyscy, którzy mają odpowiednie kwalifikacje, a chcieliby zostać inspektorami pracy, uzyskają taką możliwość. Z aplikacji inspektorskiej będą mogli skorzystać pracownicy GIP i poszczególnych okręgów.
 • Inspektor ma przyjść do zakładu pracy, właściwie rozpoznać i ocenić sytuację, zastosować dostępne środki prawne. Z tego będzie rozliczany.
 • …nasza ustawa musi wyraźnie przesadzać, ze rygory ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie dotyczą inspekcji pracy…
 • …powołuję zespół ekspertów, który przygotuje propozycje zmian  koniecznych do poprawy skuteczności inspekcji.
 • …będę robił wszystko, aby inspekcja pracy jak najdłużej podlegała Sejmowi RP […] uważam, że prędzej czy później inspekcja zostanie włączona w struktury ministerstwa pracy…
 • …nie ma lepszej prewencji niż kontrola…
 • …chciałbym, aby nasze działania prewencyjne były bardziej skuteczne i przychylnie przyjmowane przez pracodawców. Dziś w  stosunku do części z nich udział  w programach jest wymuszony.
 • Nie potrzeba nam widowisk, a większej skuteczności.
 • …zaoszczędzone środki przeznaczymy np. na sfinansowanie dojazdów inspektorów pracy na kontrole; dziś większość  z nich musi dopłacać z prywatnych pieniędzy. Tak nie może być!
 • …moim marzeniem jest taki model funkcjonowania urzędu, w którym inspektor pracy wykonuje czynności kontrolne, wydaje środki prawne i na tym jego rola się kończy.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem wywiadu https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/149372/IP-4-2016%20z%20.pdf  (str.6,7,8)

 

 

 

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 42 do wpisu “„Inspektor Pracy”. Ważne deklaracje głównego inspektora pracy.”

 • 1 karol napisał(a):

  W jednym z okręgów porozumienie z związkami będzie tej samej treści, co porozumienie zawarte na szczeblu centralnym.

 • 2 adam napisał(a):

  Ustalono tak wąskie widełki że nawet jeżeli znalazł by się taki OIP który chciałby dokonać działań w celu zmniejszenia dyskryminacji płacowej nie ma żadnej możliwości. Znając życie każdy OIP dla świętego spokoju podzieli wszystkim po równo albo prawie po równo. Po co się narażać i komuś nic nie dać lub pisać wniosek do GIPa. Osobiście jestem w szoku jak naiwnie wierzyłem w to że jakaś choćby mała kwota przeznaczona zostanie na próbę likwidacji patologii w Naszym systemie wynagrodzeń. Widać 9 lat pracy w PIP nic mnie nie nauczyło

 • 3 do karol napisał(a):

  A jaka jest treść porozumienia na szczeblu centralnym? Jest to jakaś wiedza ogólnie znana bo u nas w okręgu (południe) kompletnie nic nie wiadomo?

 • 4 karol napisał(a):

  Organizacja związkowa w Twoim okręgu powinna mieć to porozumienie. Generalnie przewiduje ono średnią podwyżkę w graniach 500 zł, z tym że minimalna kwota to 300 zł, a max 600 zł

 • 5 Kamil napisał(a):

  @Szyba – brak podwyżek dla pracowników okręgu z powodu braku porozumienia w tej sprawie to raczej nie jest powód do chwały.

 • 6 Lili-put napisał(a):

  Jak nie ma kasy to dysproporcje można zlikwidować w prosty sposób – ilość planowanych kontroli w proporcji do wypłacanej kasy np. 4 ZK miesięcznie przy zarobkach 3000zł i 8 przy zarobkach 6 tys. zł – wtedy „kolejka” do kasy wyglądałaby zgoła inaczej niż obecnie. Pozdrowienia dla forumowiczów.

 • 7 ip napisał(a):

  A to podwyżka do zasadniczego wynagrodzenia czy znów będą kombinacje alpejskie z dodatkami do wynagrodzenia…?

 • 8 Obi napisał(a):

  Kto śledzil prace nad budżetem ten wie, że srodki na podwyżki wystarane z udzialem SIPRP w Sejmie i Senacie maja byc przeznaczone przede wszystkim na wzrost wynagrodzen IP. GIP i każdy OIP wiedzą, że w ostatnich latach to inspektorom przybylo nowych ustawowych zadań, a w tym roku już sa szykowane nowe. Poza tym na IP ciąży odpowiedzialnosc za decyzje, użeranie sie z pracodawcami, rola oskarżyciela publicznego itd., co nie dotyczy innych pracowników Inspekcji. Osobiście wątpię, by którys Okręgowy nie uszanowal faktu, że to pieniądze głównie dla IP i dał każdemu pracownikowi po 500. Moim zdaniem GIP sprawdzi jak zostały podzielone i pewnie niektórym OIP odpowiednio podziękuje jeżeli zrobią inaczej.

 • 9 Margo napisał(a):

  Ekscytujące wypowiedzi… niestety mały wpływ na podwyżki w poszczególnych okręgach. Jedno zdanie z ustaleń ze zw.zawodowymi „podwyżka nie ma charakteru obligatoryjnego, powinna więc dotyczyć tylko pracowników uzyskujących pozytywną ocenę pracy”. Liczycie na sprawiedliwy podział? Życzę powodzenia…

 • 10 matti napisał(a):

  Zastanawiające jest to w całej materii, że w niektórych OIP-ach administracja żąda po 500 Zł na etat. Przy tym uparcie twierdzi, ze te pieniądze należą im się i już. Niektórzy z nich twierdzą, że wykonują prace z etatów bez dodatkowego wynagrodzenia. Przecież to jest skandal?! Kto liczył na wielkie zmiany w poszczególnych OIP-ach to sie przeliczył. Co niektórzy kierownicy OIP-ów, będący kierownikami od kilkudziesięciu lat twardo okopali swoje pozycje i nie dopuszczają nawet myśli o jakichkolwiek zmianach!

 • 11 starszyipemeryt napisał(a):

  W 2007 r. byli kontrolerzy z Kontroli Legalności przy Urzędach Wojewódzkich zasilili kadrę Inspektorów Pracy.

  Zdali pozytywnie aplikację inspektorską. Uzyskali pełne uprawnienia Organu Państwa.

  Co niektórzy z moich kolegów obawiało się wtedy tej „szarańczy (przepraszam za określenie, ale faktycznie takie padały opinie).

  I co się okazało po latach?

  Wykonują bardzo dobrze swoje obowiązki, obejmujące całą listę tematów z prawa pracy, bhp, legalności zatrudnienia (cudzoziemców).

  Przez lata byli i są DYSKRYMINOWANI w zakresie otrzymywanego wynagrodzenia.

  W tej sprawie podobno zapadły już wyroki – odszkodowania zasądzone przez Sąd około 50 tysięcy złotych.

  Dziwię się tym Inspektorom, że masowo nie składają pozwów do Sądów.

  W systemie GIP ich praca jest zarchiwizowana – wygrana sprawy w 99 % pewna.

  Oni nadal zarabiają około 2800 – 3200 zł netto.

  Koledzy Inspektorzy, z dawnej LEGALNOŚCI – zapisujcie się do Związków Zawodowych, walczcie o swoje prawa w Sądach.

  StarszyInspektorEmeryt

 • 12 obserwator napisał(a):

  Oj, coś czuję, że skończy się to dużą aferą… Zamiast równania kominów podwyżki najwyższe dostaną ci , co zwykle. Dochodzą głosy, że pozwy już się piszą… Nie dziwię się. Ile mogą czekać na godziwe pieniądze pracownicy z mniejszym stażem?

 • 13 bloczek napisał(a):

  Jeśli chodzi o związki zawodowe. W niektórych OIP-ach powstały tzw. „żółte zz”. twórcy tych organizacji maja wszystko gdzieś. Dla nich i ich członków ważne jest dostać po 500zł na etat i tyle. twierdzą – my nikomu nie zabieramy, to nam się należy. Apeluję do członków tych ZZ – wpiszcie się na aplikacje inspektorska i idźcie w teren. Zobaczycie jaki łatwy chleb ma IP?!

 • 14 hardworking napisał(a):

  Gdzie dwóch inspektorów się bije tam administracja korzysta. A może zamiast wylewać swoje żale na forum należy sprawę podwyżek rozdmuchać w parlamencie. Poinformować posłów i senatorów, którzy głosowali za podwyżkami dla inspektorów, będąc przekonanymi, że będą one przeznaczone dla inspektorów m.in. z tytułu zwiększonych obowiązków oraz na likwidacje kominów o tym, że zostali wprowadzeni w błąd – nie chce użyć słowa oszukani. Może jakiś list otwarty SIPRP również do rządu o odpowiednie zapisy dotyczące konkretnych zasad podziału środków na podwyżki w PIP. Jeśli nic nie zrobimy, to dyskryminacja płacowa będzie kwitła bez końca.

 • 15 O co chodzi napisał(a):

  Przecież to decyzja szefa, uzgodniona ze wszystkimi ZZ!
  Jeśli kierowca i sprzątająca ma dostać 300, to ile Waszym zdaniem powinien dostać prowadzący zamówienia publiczne? A ile prawnik opracowujący opinie i udzielający porad?

 • 16 INSPEKTOR PR. napisał(a):

  Opamiętajcie się ludzie!!!! Wszyscy tworzymy tą instytucję!
  Od kilku lat nie było podwyżek. Zastanówcie się w końcu czy osoby na niższych stanowiskach nie płcą rachunków, nie kupują żywności i nie wydają na dzieci? Waszym zdaniem to tylko IP pracy powinni dostać podwyżki? Opamiętajcie się!!!!! Ta podwyżka to podwyżka socjalna i powinna być przyznana wszystkim pracownikom po równo bez wyjątku. Natomiast po to są nagrody by wyróżnić osoby najbardziej pracowite. Tu nikt nigdy nie miał żadnego ale gdy pracownicy administracyjni dostawali po 200 zł a IP po 1000.
  Jakim trzeba być człowiekiem żeby tak traktować drugiego człowieka.
  Koledzy, jak wam źle na stanowisku IP to zawsze można złożyć rezygnację i przenieść się na stanowisko merytoryczne a tam przez 8 godz. siedzieć w biurze i udzielać porad prawnych lub pisać postępowania przetargowe. Z taego co wiem Taka możliwość istnieje.

 • 17 ip napisał(a):

  ZZ słusznie zauważyły że z administracji nikt nie odszedł z powodów wynagrodzeń. PIP stoi inspektorem i tyle. ma on zwiększone zadania które w tym roku jeszcze się powiększą. W którym okręgu sa problemy z przyjęciem do pracy na stanowiska administracyjne ?