Komisja do Spraw Kontroli Państwowej o wykonaniu budżetu PIP za 2014 r.

29 czerwca 2015 | Bez kategorii

sejmInformujemy, iż w dniu 23.06.2015 r. Komisja do Spraw Kontroli Państwowej rozpatrzyła i zaopiniowała dla Komisji Finansów Publicznych Sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. (druk nr 3459) wraz z analizą NIK (druk nr 3509) w zakresie części budżetowej 12 – Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Po zapoznaniu się ze szczegółowymi informacjami dysponentów części budżetowych (w odniesieniu do PIP – główny inspektor pracy Iwona Hickiewicz) oraz wysłuchaniu Prezesa NIK, Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu państwa w rozpatrywanym zakresie.

 

W zakresie części budżetowej 12 (Państwowa Inspekcja Pracy) upoważniono posła Aleksandra Sosnę (PO) do zaprezentowania powyższego stanowiska na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych.

 

Wypada odnotować entuzjastyczny komentarz na temat wykonania budżetu PIP wygłoszony przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego, który przekazując informację o wynikach kontroli wykonania budżetu PIP przeprowadzonej przez NIK – zaznaczył: „Nieczęsto możemy zaprezentować taką opinię do sprawozdania z wykonania budżetu, dlatego zrobię to osobiście, nie mogąc odmówić sobie tej przyjemności[…]”

 

Znaczące było także stwierdzenie posła koreferenta Aleksandra Sosny (PO), iż w wydatkach budżetowych PIP 78,1% to wydatki na wynagrodzenia , które od 5 lat były niepodwyższane, a „postawa pracowników jest jakby misją, którą realizują w kwestii poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa pracy […]”. ….

 

Należy mieć nadzieje, że dobry klimat wokół naszej pracy uda się wreszcie skutecznie wykorzystać i doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń pracowników PIP. Działania w tej kwestii na forum parlamentu, tradycyjnie już rozpoczęło także Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 9 do wpisu “Komisja do Spraw Kontroli Państwowej o wykonaniu budżetu PIP za 2014 r.”

 • 1 bryan napisał(a):

  Obiecanki, cacanki a głupiemu ip-owi mają rosnąć słupki statystyczne. IP-owi – rzecz jasna tzw. „frontowemu”, a nie temu co siedzi w siedzibie OIP-u.

 • 2 mądry napisał(a):

  A jeżeli już o budżecie jest mowa, a więc o wynagrodzeniu, to ciekawi mnie, czy przy tej okazji kierownictwo, związki krajowej i związki zakładowe poruszą temat dysproporcji w płacach na poszczególnych stanowiskach. Pragnę przypomnieć i jeszcze nie raz to zrobię, że w prawomocnym wyroku sąd pracy potwierdził tą niedopuszczalną praktykę w PIP. Jaki będzie rozdział tych środków? Taki który dalej będzie te dysproporcje utwierdzał? Dalej kierownictwo będzie udawać, że nie ma problemu? Tylko te pytania już raczej nie do nich, bo po wyborach miejmy nadzieję, nastąpi wymiana.

 • 3 Ziuta napisał(a):

  Zdaje się, że początkujący inspektor pracy zarabia 2 – 2,5 razy tyle, ile wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie, Okręgowy Inspektor Pracy także 2 – 2,5 razy …. więcej niż inspektor pracy, Główny Inspektor …. jeszcze lepiej. Zatem patrząc na cyfry jest tyle samo 2 – 2,5 .

 • 4 MIP napisał(a):

  Do Ziuta: Jestem MIP robię jota w jotę to samo co mój kolega SIP lub SIP – specjalista, starsi koledzy się że mnie śmieją że moje zarobki się wyrównaja gdy oni odejdą z pracy. Dostaje 3300 brutto, to nie jest nawet 2 razy mimimalne. I jak na to patrzy starsze kolezenstwo ? To jest ok? Nikogo to nie boli ile ja zarabiam wszystko jest zgodnie z prawem, a że starsi koledzy mają 2 razy więcej za to samo to mój problem a nie ich?
  I to jest przestrzeganie prawa?

 • 5 Wawa napisał(a):

  Do MIP. Jak będziesz miał szczęście to ci wyrównają do tych starszych inspektorów, którzy zarabiają około 3 tys. netto, a nie do tych co zarabiają 4,5-5 tys. I na tym już zostaniesz. Później ci będą kapac po 15o zł miesięcznie i twoim starszym kolegom, co mają po 4,5-5 tys. też po 150 (ale raczej znacznie więcej, bo to kolesie są)

 • 6 Ciekawy napisał(a):

  DO MIP, IP oraz SIP – Ciekawe, czy poza utyskiwaniem po kątach w jakiś wymierny sposób staracie się zmienić obecne położenie finansowe, w którym się znajdujecie? Czy cokolwiek w tym temacie robicie, by pracodawcę oraz organizacje związkowe „przymusić” do skutecznego zajęcia się problemem dyskryminacji płacowej pracowników w PIP wykonujących zadania określone ustawą o PIP. Ten problem sam z siebie się nie rozwiąże.

 • 7 Tobiasz napisał(a):

  A co sie dzieje z pieniedzmi po pracownikach PIP, ktorzy odchodza na emeryture?

 • 8 MIP napisał(a):

  Do Ciekawy: Żeby był dialog musi być i partner do niego, a dialogu nie ma. Problem w rozmowie ze stroną decyzyjną nie istnieje, więc nie ma rozmowy.
  Jedyna droga do wyrównania to udowodnienie dyskryminacji przed sądem pracy, choć to rozwiązanie też nie jest skuteczne.
  Sytuacja sama się rozwiąże młodzi ip będą odchodzić, wysokość wynagrodzenie MIP nie jest ani konkurencyjne ani wysokie, praca w pip jest taka jak inna, w tej chwili nie ma różnicy w warunkach pracy między sektorem prywatnym a pip, wręcz przeciwnie w wielu miejscach jest porostu lepiej, ludzie w sensie młodzi ip porostu odejdą i nikt nie będzie czekać czy związki albo ktoś inny dojrzeje do decyzji, młodzi chcą pracować, robią to rzetelnie, jak nikt tego nie doceni, cóż to mówiąc krótko „nara”.

 • 9 Ziuta napisał(a):

  do MIP – nie chcecie iść do sądu to może zainteresujcie tą sprawą media, one lubią takie kąski.