„Konia z rzędem temu, kto przeprowadzi skuteczną, zapowiedzianą kontrolę np. w kwestiach dotyczących legalności zatrudnienia” – Główny Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz w magazynie PR1 „Z kraju i ze świata”.

26 stycznia 2016 | Bez kategorii

jedynka.pr

 

Gościem Krzysztofa Grzesiowskiego w audycji „Z kraju i ze świata” była Główny Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz. Tę prawie 10-minutową audycję „na żywo” wyemitowano w najlepszym czasie antenowym radiowej „Jedynki”, w dniu 22 stycznia 2016 r. (emisja – godz. 12.31).

 

 

Chciało by się skomentować tę audycję krótkim: „a jednak mieliśmy rację”, i tylko tak, jako grupa „sprawców” tego zamieszania – ją komentujemy.

 

I należy powtórzyć po raz kolejny – lepiej późno niż wcale. Pani Iwonie Hickiewicz szczerze dziękujemy za podjęcie jedynie słusznej decyzji.   ……

 

Po raz pierwszy od długiego czasu na Państwową Inspekcję Pracy w mediach nie są rzucane gromy i publicznie nie powątpiewa się w celowość i sensowność naszego działania. Czy ten trend da się utrzymać?

IH.PR1

 

Pozwalamy sobie na koniec strawestować tytułową wypowiedź Głównego Inspektora Pracy i przestawić ją następująco: „Konia z rzędem temu, kto w pojedynkę przeprowadzi skuteczną kontrolę w kwestiach dotyczących legalności zatrudnienia”.

 

 

Kto zmierzy się z tym, równie abstrakcyjnym, paradoksalnym i kompromitującym PIP zagadnieniem ? Czy potrzeba będzie kolejnych 5 lat, cennego społecznego czasu osób zaangażowanych w działalność SIPRP, wydatkowania na ten cel składek szeregowych członków naszej organizacji, publikacji medialnych, zawracania głowy różnym Ważnym Osobom ?  Spodziewamy się, że tym razem nie.

Jeszcze raz zapraszamy do odsłuchania całej wypowiedzi pani Iwony Hickiewicz

 

link do wypowiedzi pani Iwony Hickiewicz


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 6 do wpisu “„Konia z rzędem temu, kto przeprowadzi skuteczną, zapowiedzianą kontrolę np. w kwestiach dotyczących legalności zatrudnienia” – Główny Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz w magazynie PR1 „Z kraju i ze świata”.”

 • 1 Robert napisał(a):

  Szkoda, że o tym wszystkim p. Iwona Hickiewicz zaczyna opowiadać dopiero dzisiaj. Jakoś za rządów Platformy Obywatelskiej nic jej nie przeszkadzało, przynajmniej o tym nie mówiła głośno. Dopiero na jakieś konkretne kroki np. w kwestii upoważnień, zdecydowała się w chwili gdy było już wiadomo, że będzie musiała odejść. Prawdą jest, że środowisko inspektorów pracy wiązało duże nadzieje z jej osobą, ale nadzieje te pozostały niespełnione.

 • 2 Tadeusz napisał(a):

  (usuniete przez moderatora – naruszenie regulaminu). Przez tyle czasu nie stworzyla ram organizacyjnych. Teraz labedzi spiew to juz jest.

 • 3 Anna napisał(a):

  Ameryki to Pani Hickiewicz nie odkryła. W moim OIP zdecydowana większkość inspektorów umie czytać ze zrozumieniem ustawę o PIP i wie co oznacza art. 24 ust. 1 „bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy” i wie, że ustawa jest ważniejsza od nadszarpniętej zębem czasu interpretacji byłego Głównego Inspektora Pracy …

 • 4 ip15 napisał(a):

  w telewizji
  (od 6 minuty nagrania):
  http://warszawa.tvp.pl/23742353/25012016

 • 5 Uwaga napisał(a):

  Kiedy wreszcie dotrze do rządu, władz, oraz do co bardziej przekonanych o swoich szczególnych możliwościach ip-ów, że PIP nie nadaje się w ogóle do kontroli legalności zatrudnienia ?
  Nie mamy żadnego przygotowania logistycznego, psychologicznego, o możliwościach prawnych nie mówiąc.
  Skuteczne KLZ mogą przeprowadzać wyłącznie zespołowe jednostki zmilitaryzowane, mające zaplecze do prowadzenia działań operacyjnych. Obecnie takie powszechne warunki spełnia tylko Policja.
  Otwarte pozostaje pytanie, czy do KLZ należy utworzyć odrębne struktury na bazie Policji/SG w połączeniu ze zmilitaryzowanymi jednostkami kontroli skarbowej i ZUS-u. To im uciekają dochody budżetowe w przypadku pracy na czarno.
  Natomiast w obecnym wydaniu funkcja ip-a powinna ograniczać się do kontroli tego, czy dany napotkany pracownik otrzymał umowę o pracę na piśmie, ewentualnie zgłębianie tego czy może mieć zlecenie, czy nie.
  Czyli tak jak było przed przypisaniem nam KLZ.
  Owszem są to również działania związane z KLZ, ale nie stricte kompleksowa „twarda” kontrola KLZ przedsiębiorstwa, w wydaniu zachodnim.
  Obecnie nasze kontrole mogą być jedynie uzupełnieniem profesjonalnych działań jednostek zmilitaryzowanych.

 • 6 Ciekawy napisał(a):

  A ciekawe jak IP ma ustalac adres zamieszkania przy nowym dowodzie osobistym, ktory takiej pozycji nie zawiera?