Nowelizacja ustawy o PIP – opinia Prezesa Stowarzyszenia Inspektorów Pracy RP dla portalu Prawo.pl i Lex.pl

28 lutego 2019 | Bez kategorii

Zapraszamy do zapoznania się z opublikowaną w dniu 5.11.2018 r. przez  prestiżowy portal prawny: www. Prawo.pl, oraz udostępnioną profesjonalnym użytkownikom prawa w Polsce przez Internetowy System Informacji Prawnej LEX  – opinię Prezesa SIPRP  dr Leszka Rymarowicza na temat specyficznych oświadczeń, do składania których zobowiązani zostali ostatnio inspektorzy pracy PIP.

 

Niestety, jak się okazało, był to jeden z „głosów wołającego na puszczy” (zresztą w dobrym towarzystwie (bo Biura Legislacyjnego Senatu in corpore ).

 

Ustawa jednak weszła w życie,  inspektorzy pracy z nowego obowiązku, jak zresztą z każdego innego, wzorowo się wywiązali, i niestety, od tego momentu ponoszą odpowiedzialność za działania lub zaniechania osób, na które nie mają żadnego wpływu. I bez jakiegokolwiek zawinienia mogą być pociągani z tego tytułu do drastycznej odpowiedzialności służbowej. Nie za bardzo zmienią to „poszerzające” albo (jak kto woli) „zwężające” wykładnie, przeprowadzane doraźne interpretacje i podejmowane (w zasadzie bez podstawy prawnej) weryfikacje masy informacji gromadzonych na mocy tej nowelizacji ustawy o PIP. ……..

 

Wygląda, że jak zwykle dopiero życie pokaże, czy mamy do czynienia z kolejnym, kolokwialnie rzecz ujmując „przepisem blankietowym”, czy z czymś w rodzaju Puszki Pandory z której co rusz jakiś współczesny Epimeteusz, w razie potrzeby, uwalniać będzie kolejne nieszczęścia.  

 

Z informacji przekazywanych do SIPRP wynika, iż inspektorzy pracy zrozumieli powagę sytuacji,   i póki co, zarówno do Okręgowych Inspektoratów Pracy jak i do Centrali kierują liczne zapytania, kierując się wyłącznie przesłanką właściwego wykonania zapisu ustawy. Niestety, na podstawie lakonicznego przepisu – naprawdę trudno będzie coś w sposób jednoznaczny „wyinterpretować”. 

 

No cóż, na tym mitologiczne paralele niestety się kończą. Epimeteusz i Pandora puszkę otworzyli wszak wyłącznie z ciekawości….

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią naszej opinii. https://www.prawo.pl/kadry/inspektor-pip-ujawni-czym-zajmuje-sie-jego-rodzina-opinia-leszek,322400.html

P.S. Może nie wszyscy o tym wiedzą, że na dnie Puszki Pandory była jednak – zgodnie z wolą Zeusa – nadzieja. 

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.