Od 1 kwietnia 2013 r, ważne zmiany w sferze ochrony pracy.

01 kwietnia 2013 | Bez kategorii

Podjęto decyzję, iż od dnia 1 kwietnia 2013 r. zmianie ulegnie dotychczasowe stanowisko inspekcji pracy w sprawie podmiotowego zakresu stosowania konwencji Nr 81 dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu. Konwencję stosować się będzie wobec wszystkich pracodawców, przedsiębiorców i innych podmiotów podlegających polskiemu systemowi inspekcji pracy, nie tak jak dotychczas, w zakresie obejmującym jedynie zakłady przemysłowe i handlowe.

 

Związkom zawodowym udało się wynegocjować zlikwidowanie ilościowych mierników pracy inspektorów pracy, w związku z powyższym od 1 kwietnia 2013 r., 75% kontroli …przeprowadzanych będzie w zespołach dwuosobowych. Czyni to zadość postulatom zwiększenia bezpieczeństwa osobom przeprowadzającym kontrolę i zwiększenia obiektywizmu kontroli. W związku z tym obowiązywał będzie zadaniowy system czasu pracy, zaś osoby zajmujące się dotychczas obsługą systemu „Navigator” i nadzorujące czas pracy inspektorów – skierowane zostaną do wsparcia działalności merytorycznej.

 

Rada Obrony Pracy uchwaliła zaś, iż od 1 kwietnia 2013 r. wszelkie stanowiska kierownicze w inspekcji obsadzane będą na drodze konkursu i na z góry określoną kadencję. Odwołanie okręgowych inspektorów możliwe będzie tylko w określonych przez prawo przypadkach. Jak uzasadniono, ma to na celu wzmacnianie niezależności inspekcji, zminimalizowanie wpływów politycznych na szczeblu lokalnym oraz realizację polityki antykorupcyjnej w urzędzie. W perspektywie kilku lat inspektorzy pracy włączeni zostaną w skład Korpusu Służby Cywilnej.

 

Minister Finansów zadeklarował, iż z uwagi na przejęcie przez inspekcję pracy dodatkowych obowiązków, przy dobrowolnym zrzeczeniu się jakichkolwiek podwyżek – w przyszłorocznej ustawie okołobudżetowej inspekcja zostanie uwzględniona w gronie podmiotów, których nie obejmie tzw. zamrożenie wynagrodzeń.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 5 do wpisu “Od 1 kwietnia 2013 r, ważne zmiany w sferze ochrony pracy.”

 • 1 mario napisał(a):

  Artykuł powinien się zaczynać od słów: „Mieliśmy taki sen…”

 • 2 07 zgłoś się napisał(a):

  Piękne……. gdy to jeszcze nie prima aprilis 😉

 • 3 prima aprilis napisał(a):

  Szkoda, że to pierwszy kwietnia.

 • 4 florek napisał(a):

  „I Have a Dream…”, czyli inaczej mówiąc: „bądźmy realistami, żądajmy tego, co niemożliwe!”…

 • 5 king napisał(a):

  bardzo podobają mi się te zmiany, a w szczególności ” zaś osoby zajmujące się dotychczas obsługą systemu Navigator i nadzorujące czas pracy inspektorów – skierowane zostaną do wsparcia działalności merytorycznej”