Podsumowanie sondażu nr 33 – „Czy uważasz, że Państwowa Inspekcja Pracy powinna być uprawniona do weryfikowania liczby członków związków zawodowych w kontrolowanych podmiotach ?”

02 listopada 2014 | Bez kategorii

sondażGłosowanie na naszej stronie internetowej odbyło się w okresie 15.09.2014r. – 15.10.2014r. W tym okresie odnotowano ok. 4000 odwiedzin na stronie SIPRP. Spośród głosujących 17respondentów opowiedziało się za tym, że Państwowa Inspekcja Pracy powinna być uprawniona do weryfikowania liczby członków związków zawodowych w kontrolowanych podmiotach, a zdecydowana większość bo aż 83% głosujących miało odmienne zdanie w tym zakresie.

 

Wyniki sondażu zdają wskazują, że respondenci obawiają się nałożenia na naszą instytucję nowego zadania, które z dużym prawdopodobieństwem zostanie powierzone do realizacji – jak to już tradycyjnie się dzieje – inspektorom pracy. Wydaje się także, że takie „dociążenie” inspektorów pracy narusza postanowienia art. 3 ust. 2 ratyfikowanej przez RP Konwencji Nr 81 MOP, który brzmi „Inspektorom pracy mogą być powierzone jakiekolwiek inne obowiązki tylko pod warunkiem, że nie będą przeszkadzać w skutecznym wykonywaniu ich zadań głównych ani w jakikolwiek sposób naruszać autorytetu i bezstronności, potrzebnych inspektorom w stosunkach z pracodawcami i pracownikami.” ………

 

Nałożenie takiego obowiązku, czy to na instytucję, czy to na inspektorów pracy – z całą pewnością zmieniło by nastawienie związkowców do inspektorów pracy, bo prawdopodobnie przestali by nas traktować (co obecnie w większości przypadków ma miejsce), jako organ współpracujący czy też partnerski.

 

No i rodzi się oczywiste pytanie: „Jak to można zrobić w praktyce ?” – i w tych szczegółach być może tkwi największy problem.

 

Jak wynika chociażby publikacji, do których linki zamieszczamy poniżej – związki zawodowe są do tej inicjatywy nastawione jednoznacznie negatywnie. Czemu trudno się zaprawdę dziwić.

 

Również Główny Inspektor Pracy w wypowiedzi udzielonej „na gorąco” podczas posiedzenia Rady OPZZ w dniu 17.09.2014 r. – dość stanowczo zdystansował się od takiego projektu.

 

Nie wiadomo jakie będą dalsze losy tej inicjatywy, która przez kilka ładnych dni była jednym z głównych „faktów medialnych” . Jak na razie na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie ma projektu odnośnej ustawy, więc trudno nam precyzyjnie odnieść się do konkretnej propozycji legislacyjnej.

 

Dla naszej wiedzy publikujemy jednakże odnośniki do publikacji odnoszących się do przedmiotowej propozycji.

 

http://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/kraj/item/9167-panstwowa-inspekcja-pracy-policzy-zwiazkowcow

 

http://www.wprost.pl/ar/468230/PIP-policzy-zwiazkowcow/

 

http://www.zzit.org.pl/inspektor-pip-policzy-zwiazkowcow/

 

http://www.pulshr.pl/zwiazki-zawodowe/koniec-wiary-na-slowo-pip-policzy-zwiazkowcow,21489.html

 

http://biznes.onet.pl/inspektor-policzy-zwiazkowcow,18490,5656513,5451429,463,news-detal

 

http://wiadomosci.onet.pl/forum/inspektor-policzy-zwiazkowcow,1352442,czytaj-popularne.html

 

 

Tak jak już to sygnalizowaliśmy w następnym sondażu zapytamy Was:

 

Jak oceniasz dotychczasową działalność Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej?

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 3 do wpisu “Podsumowanie sondażu nr 33 – „Czy uważasz, że Państwowa Inspekcja Pracy powinna być uprawniona do weryfikowania liczby członków związków zawodowych w kontrolowanych podmiotach ?””

  • 1 kasandra napisał(a):

    No i wszystko jasne: http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,16904016,Urzednicy_bez_podwyzek__administracja_bez_strategii.html#BoxBizTxt 🙁

  • 2 Leo napisał(a):

    Do Kasandry – Jakoś nie dostrzegam związku pomiędzy zamieszczonym komentarzem, a wpisem na temat liczenia związkowców przez inspektorów pracy.

  • 3 szeherezada napisał(a):

    Dewastacji PIP ciąg dalszy. Lektura Konwencji MOP o inspekcji pracy nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, że instytucja ta powołana została do nadzoru nad bezpieczeństwem pracy. I chyba we wszystkich europejskich krajach tak zostało do dzisiaj.My natomiast zajmujemy się legalnością, skargami i paszkwilami urlopami, umowami cywilnymi czasem pracy wynagrodzeniami i gdzieś na szarym końcu bezpieczeństwem pracy. Jak słyszę o pomysłach żeby wydawać decyzje o istnieniu stosunku pracy i liczyć związkowców to ręce opadają. Ciekawe czy jest gdzieś koniec tych chorych koncepcji ?? Ale chyba sami do tego doprowadziliśmy chwaląc się na prawo i lewo jacy to jesteśmy skuteczni – bo inspektorzy wydali milion decyzji