Seminarium „Sygnaliści w Polsce: uwarunkowania prawne, społeczne i organizacyjne – stan obecny, perspektywy rozwoju działań. Wnioski z dyskusji środowisk: pracodawców, związków zawodowych oraz środowisk prawniczych.

06 lipca 2014 | Bez kategorii

W dniu 26 czerwca mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w seminarium organizowanym przez Fundację im Stefana Batorego poświęconym ochronie prawnej sygnalistów.

 

DSCF8850Seminarium stanowiło podsumowanie dotychczasowych dyskusji prowadzonych w 2013 r. wśród przedstawicieli środowisk: pracodawców, związków zawodowych oraz środowisk prawniczych podczas seminariów eksperckich poświęconych: efektywności ochrony prawnej osób sygnalizujących nieprawidłowości w zakładzie pracy, funkcjonowaniu wewnątrzzakładowych systemów sygnalizowania nieprawidłowości w realiach polskich pracodawców, szans i potencjału, jaki ze sobą niosą, a także barier w ich wdrażaniu oraz ewentualnych ryzyk z punktu widzenia pracodawcy, misji związków zawodowych w kontekście powyższych zagadnień.

 

Uczestnikami byli zarówno przedstawiciele agend państwowych (MPiPS, Biuro RPO, Kancelaria Prezydenta), organizacji pozarządowych (Fundacja Batorego, Watchdog Polska i in,), przedstawiciele środowisk naukowych, sądownictwa, pracodawców, związków zawodowych.

 

Ze spotkania wyszliśmy z pomysłem stworzenia grupy eksperckiej skoncentrowanej wokół problematyki sytuacji sygnalistów w Polsce. Grupa powstaje z myślą o stworzeniu miejsca umożliwiającego wymianę kontaktów, bieżących informacji na temat tego, co w tematyce sygnalistów się dzieje, a także – jeżeli będzie taka wola – podejmowanie wspólnych działań. Liczymy, że w ramach grupy będziemy mogli skutecznie wspierać dwa cele, jakie z dzisiejszej perspektywy wydają się zasadnicze: ……..

szeroko rozumianą edukację adresowaną do opinii publicznej oraz określonych grup (m.in. przedstawicieli zawodów prawniczych, związków zawodowych, akademików, inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy);

działania rzecznicze w kierunku wzmocnienia ochrony prawnej sygnalistów (plan minimum to nowelizacja kodeksu pracy, plan maximum – odrębna ustawa o ochronie sygnalistów).

 

W najbliższym czasie przewiduje się w ramach Grupy podjęcie następujących działań:

Wystąpienie z petycją w sprawie przywrócenia sygnalistów do rządowego programu zapobiegania korupcji  ( po pojawieniu się – prawdopodobnie jesienią – raportu w sprawie implementacji Konwencji ONZ przeciwko korupcji).

Ostateczne zredagowanie  policy paper, który powstał jako podsumowanie ubiegłorocznych seminariów eksperckich – „Skuteczna ochrona prawna sygnalistów. Perspektywa pracodawców, związków zawodowych oraz przedstawicieli środowisk prawniczych”.

 

Jeżeli chodzi o drugie  z tych zadań to Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej przygotowuje propozycje wprowadzenia istotnych zmian w Rozdziale III : „Rekomendacje”. Otóż na bazie  wystąpień na seminariach eksperckich przedstawicieli związków zawodowych sformułowana została następująca rekomendacja:

 

Należy doprowadzić do większego zaangażowania Państwowej Inspekcji Pracy  w ochronie pracowników  w ogóle oraz sygnalistów. Z jednej strony potrzebne jest zmobilizowanie inspektorów pracy  do korzystania z przysługujących im uprawnień, np. możliwości wniesienia powództwa, z drugiej rozważyć wzmocnienie uprawnień karno-administracyjnych  inspekcji poprzez podniesienie ustawowej wysokości kar. Wskazane byłoby również uwrażliwienie inspektorów na problematykę  ochrony prawnej sygnalistów  oraz możliwości wykorzystania istniejących instrumentów prawnych  w tym zakresie”.

 

Równie kontrowersyjne jest z punktu widzenia inspektorów pracy sformułowanie:

Związki zawodowe  monitorują również pracę  Państwowej Inspekcji Pracy, wnosząc w razie  potrzeby zastrzeżenia do protokołów kontroli. Wobec kontrowersji  wokół skuteczności funkcjonowania inspekcji, tego rodzaju działania nie pozostają  bez wpływu na stan ochrony praw pracowniczych

 

Wymóg zapewnienia ochrony prawnej sygnalistom jest zawarty w kilku międzynarodowych konwencjach, w tym w dwóch dotyczących większości krajów europejskich – Konwencji ONZ Przeciwko Korupcji oraz w Cywilnoprawnej Konwencji Rady Europy o Korupcji.

 

Według zeszłorocznego raportu centrali Transparency International w Berlinie tylko cztery kraje w Europie mają specjalne ustawodawstwo chroniące sygnalistów (Wielka Brytania, Luxemburg, Słowenia i Rumunia). Na początku 2014 roku przyjęto też nowe przepisy na Węgrzech. Większość krajów, w tym Polska uregulowało tę kwestię jedynie częściowo.

 

do pobrania – Obserwatorium_Ochrona_sygnalistow

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 5 do wpisu “Seminarium „Sygnaliści w Polsce: uwarunkowania prawne, społeczne i organizacyjne – stan obecny, perspektywy rozwoju działań. Wnioski z dyskusji środowisk: pracodawców, związków zawodowych oraz środowisk prawniczych.”

  • 1 ipek napisał(a):

    Aż by się chciało skomentować fakt zamieszczania takich informacji jak posiedzenie ROP na stronie siprp. Po co!
    Skoro sama instytucja o niezłym budżecie nic nie robi aby informować społeczeństwo o swoich pracach, informacje na stronie internetowej nie pojawiają się często nawet po fakcie owych obrad, a aktywność sprowadza się do tego ze wklejane są opracowania i raporty opracowywane przez inne instytucje państwowe (w tym głównie oczywiście PIP i tzw. resorty). No i kolejna okazja do zareklamowania się CIOP-u.
    A dla ciekawskich – ile MIESIĘCY temu uaktualniono stronę internetową PIP, czyli zamieszczono bieżące, jakiekolwiek informacje?.
    Odpowiedź: Ostatnia informacja na stronie PIP oraz kilkunastu podstronach lokalnych Okręgowych Inspektoratów – zamieszczona została PONAD 2 MIESIĄCE temu, 5 maja !!!
    Brawo dla kilkunastu rzeczników prasowych, Departamentu, pionów etc.
    Można jak widać żyć bez informowania tzw. przypadkowego społeczeństwa.

  • 2 Druss napisał(a):

    Drogi Kolego,
    Nie zamierzam bronić w żaden sposób PIPu niemniej musze zwrócić uwagę ze fakt od 2 miesięcy nie ma nowych danych na stronie ale tez 2 miesiące temu na stronie głównej pojawił sie zapisek „STRONA W PRZEBUDOWIE BRAK AKTUALIZACJI”
    Co prawda w 2 miesiące to stronę można napisać od zera, ale może chcą być dokładni i dlatego trwa to tak długo. Mam nadzieje ze gdy strona ruszy aktualizacje będą regularne.
    Pozdrawiam

  • 3 Ciekawy napisał(a):

    Jakoś mi nie brakuje tego, że strona główna PIP nie jest aktualizowana. Kto regularnie wchodził na stronę to pewnie pamięta, że cennych informacji o wprowadzanych, czy czekających ip ważnych zmianach tam było jak na lekarstwo. Ciekawe dlaczego nie starczyło tam jednak miejsca na publikowanie aktualnych stanowisk Komisji Prawnej GIP, które by się wszystkim ip-om i pracodawcom przydały dla jednolitego w kraju podejścia do danego tematu.

  • 4 przechodzien napisał(a):

    Nie trzeba szydzic z rzeczników. Strona faktycznie jest w przebudowie i, uwaga, obowiązuje zakaz jej aktualizowania, pismem-z-gipu! Za co departamentom należą się zasłużone gratulacje.
    Minęło już ponad poł roku, od kiedy zostało zapłacone, grube bańki, za jej wykonanie i mija już wiele miesięcy, jak firma przenosi treść ze starych stron na nowe.
    Na zjeździe zz, minister od uważania na psy powiedziała że obiecuje, czy daje słowo, czy tylko że na pewno do końca czerwca serwis ruszy.
    Z tego wniosek, że naprawde chcą byc bardzo dokładni.
    I drugi, że NIK raczej poklepuje po plecach bratnie jednostki niż kontroluje.

  • 5 Słuchacz napisał(a):

    To jest trochę kpina, skomplikowany system jak nawigator który jest głównym narzędziem ipa robimy własnymi siłami a zwykłą stronę internetową musi nam robić firma? Za słabych mamy specjalistów od tego czy za dużo niepotrzebnej kasy do wydania?
    Poza tym staramy się być poważną instytucją, w dzisiejszych czasach przebudowa strony i brak aktualizacji trwająca kilka miesięcy raczej nam tej powagi nie dodają.