Stanowisko SIPRP w sprawie wniosku MKK NSZZ „Solidarność” przy PIP dotyczącego uchylenia Zarządzenia 25/13 GIP.

18 czerwca 2014 | Bez kategorii

SIPRP - logoKwestia tzw. ocen bieżących inspektorów pracy zatrudnionych w okręgowych inspektoratach pracy była przedmiotem grudniowego wystąpienia Prezesa ZG SIPRP na naradzie kierownictwa Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu oraz pisma z 3.12.2013r. skierowanego po tej naradzie do Zastępcy Głównego Inspektora Pracy. Zwracaliśmy się wówczas o wstrzymanie wprowadzenia w życie tego aktu, do czasu usunięcia jego podstawowych wad w obszarze merytorycznym, prawnym i racjonalności wydatkowania środków publicznych.

 

W naszym piśmie wskazywaliśmy m.in. na: zbyt skomplikowaną i w wielu punktach nieprecyzyjną formę oceny, a także nadmiernie sformalizowane, niejasne i czasochłonnekryteria proponowanej oceny, nieproporcjonalność kosztów proponowanego systemu ocen w odniesieniu do możliwych do uzyskania z niego informacji, założony systemowo subiektywizm ocen, ukierunkowanie jej na wskazywanie nieprawidłowości oraz nie mający odniesienia w przepisach moduł dotyczący moralności (czy też tzw. etyki inspektorów pracy), czy niebezpieczeństwo nadmiernej ingerencji w niezależność inspektorów pracy, przewidywany efekt tej kosztownej i czasochłonnej procedury jakim będą w ogromnej większości oceny średnie, a wiec nie dojdzie do dyferencjacji pracowników, której skutkiem mają być z jednej strony awanse i nagrody, zaś z drugiej strony działania naprawcze. ……

Zwróciliśmy w nim także uwagę, że z przyjętego przez PIP podręcznika ILO „Inspekcja Pracy. Przewodnik po profesji” Wolfganga von Richthofena (2002/2004) wynika ważne i jak najbardziej godne uwzględnienia ostrzeżenie co do ocen wewnętrznych: „Kierownictwo inspektoratu pracy powinno samo się dyscyplinować i nie wymagać bez końca specjalnych raportów i wypełniania ankiet przez inspektorów, co często uważane jest za marnowanie czasu. Kierownictwo powinno w miarę możliwości prowadzić swoje działania monitoringowe i oceny wykorzystując i zestawiając dane, które jednostki terenowe zbierają rutynowo i uważają za użyteczne dla celów zarządzania lokalnego”.

 

Niestety mimo krytycznych uwag, kilka dni później zarządzenie zostało pośpiesznie wprowadzone w życie, po dokonaniu jedynie powierzchownych jego modyfikacji.

 

Po powtórnej analizie  treści obowiązującego już Zarządzenia 25/13 GIP (w sprawie tzw. ocen bieżących inspektorów pracy zatrudnionych w okręgowych inspektoratach pracy), wobec licznych opinii przekazanych nam przez inspektorów pracy w odpowiedzi na apel zamieszczony na stronie internetowej SIPRP poparliśmy wniosek MKK NSZZ „Solidarność” przy PIP, a także zbieżne z nim stanowisko Krajowego Zjazdu Związku Zawodowego Pracowników PIP, podzielając przy tym argumenty przywołane przez oba związki zawodowe.

 

Uważamy, że Zarządzenie nr 25/13 GIP, wobec jednoznacznie negatywnego stanowiska pracowników PIP – powinno zostać niezwłocznie uchylone.

 

Do pobrania:

 

pismo przewodnie R. Giedrojcia do SIPRP

 

wniosek MKK NSZZ SOLIDARNOŚĆ przy PIP o uchylenie zarządzenia nr 25 GIP z 20.12.2013r

 

stanowisko SIPRP z 2.06.2014r

 

Stanowiskowniosek MKK NSZZ „Solidarność” przy PIP - str. 1 z 4wniosek MKK NSZZ „Solidarność” przy PIP - str. 2 z 4wniosek MKK NSZZ „Solidarność” przy PIP - str. 3 z 4wniosek MKK NSZZ „Solidarność” przy PIP - str. 4 z 4


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 9 do wpisu “Stanowisko SIPRP w sprawie wniosku MKK NSZZ „Solidarność” przy PIP dotyczącego uchylenia Zarządzenia 25/13 GIP.”

 • 1 szeherezada napisał(a):

  Na przykładzie tej sprawy można będzie zobaczyć jaka jest rzeczywista moc sprawcza związków zawodowych i innych ciał społecznych. Jeżeli w odniesieniu do ocen pracowników pracodawca nie zamierza prowadzić dialogu ze związkami to ciekawe w jakiej innej sprawie będzie to możliwe?

 • 2 Zorro napisał(a):

  Ja osobiście w tej akurat sprawie jestem podbudowany konsekwentną postawą kierownictwa MKK NSZZ SOLIDARNOŚĆ i życzę podobnej determinacji kierownictwu drugiego związku zrzeszającego liczne grono pracowników PIP. Trzeba skończyć z utrwalonym ostatnio nagannym zwyczajem – Związek nie powinien być dłużej dla nikogo trampoliną, ani krótką ścieżką awansu zawodowego. Wolę by związki zamiast udawać(jak to raczej dotychczas wyglądało), że wiele znaczą, mają posłuch i coś istotnego robią dla swoich członków – faktycznie reprezentowały nasze środowisko przed pracodawcą i z godnością broniły interesów zawodowych i socjalnych pracowników PIP.

 • 3 lukur napisał(a):

  No cóż, zobaczymy jak GIP podejdzie do sprawy ocen. A tak swoją drogą, to wydaje mi się, że najważniejszą obecnie bolączką większości inspektorów i pozostałych pracowników PIP nie są powyższe oceny tylko brak podwyżek płacowych, z tego co słychać, także w przyszłym roku. Może związki zawodowe wykazałyby też taką determinację w domaganiu się podwyżek płac, ale nie tylko dla wybranych i nielicznych grup pracujących w PIP, ale dla wszystkich. Jakoś pism i propozycji w tych sprawach, które byłyby kierowane do GIP, nie widać – no chyba, że one nie są zamieszczane na np. stronach stowarzyszenia. Wcześniej już wspominałem o pewnego rodzaju propozycjach – rozmowy wszystkich związków z GIP, „okrągły stół”, zmiany w regulaminie wynagrodzeń- i podawałem za przykład spadek naszych wynagrodzeń w odniesieniu do np. policjantów, prokuratorów. Przypomnę tylko, że jeszcze dziesięć- kilkanaście lat wstecz zarobki inspektora pracy kształtowały się na poziomie równym i większym prokuratora prokuratury rejonowej- aktualnie są one dużo niższe. Przykładowo prokurator otrzymuje „na wejściu” 2-2,3 krotności wynagrodzenia przeciętnego w gospodarce i co roku jego wynagrodzenie jest „rewaloryzowane” (zwiększane) w zależności od wspomnianego przeciętnego wynagrodzenia plus oczywiście funkcyjne, stażowe, itp. U nas od 5 lat brak jest podwyżek ( a jest Nas około trzykrotnie mniej niż prokuratorów)i jakoś „cisza”- moim zdaniem to właśnie tu, na tym polu wynagrodzeń jest najwięcej do zrobienia przez związki zawodowe – i z miłą chęcią zapoznałbym się ze stanowiskami, oficjalnymi pismami związków, kierowanymi do GIP w tej właśnie sprawie.

 • 4 Olo napisał(a):

  Obawiam się że nie było by się z czym zapoznać kolego Lukur, bo według mnie takich pism, czy stanowisk związkowych kierowanych nie tylko do GIP-a, ale także do innych czynników decyzyjnych po prostu nie ma. W zasadzie nie za bardzo wiadomo za co można by pochwalić oba związki, co im się konkretnie udało „załatwić” dla środowiska, co zamierzają robić w tym zakresie w najbliższym czasie. Roman Gierojć walczy z ocenami – i dobrze. Drugi z kolei przewodniczący drugiego związku poszedł „w OIP”, kilkanaście Uchwał Zjazdu ZZ PPIP w Łodzi z 2012r. pozostaje wciąż do wykonania, a najważniejsze osiągniecie to pewnie Rajd i Spartakiada – tak jakby nie było ważniejszych i pilniejszych kwestii dla naszego środowiska do załatwienia dla związku. Tylko tak dalej, a niedługo szeregi zaczną się kurczyć, bo i po co w czymś takim uczestniczyć?

 • 5 szeherezada napisał(a):

  Minął miesiąc – ciekawe czy GIP cokolwiek raczył odpowiedzieć na stanowisko związków i SIP RP? A może strategia na przeczekanie okazuje się skuteczna?

 • 6 Dociekliwy napisał(a):

  Do Szeherezady – gdyby GIP uchylił to zarządzenie pod presją związków, to pomysłodawcy tego powszechnie krytykowanego zarządzenia (podobno z południa kraju) dostali by pstryczka w nos. Trzeba mieć na uwadze, że teraz czas urlopów, więc w GIP-ie pewnie pustki i nie ma komu uchylać zarządzeń, ani odpisywać na pisma. Ale terminy na udzielenie odpowiedzi obowiązują, więc może faktycznie czas ich ponaglić.

 • 7 szeherezada napisał(a):

  Odgrzewam tego kotleta – żeby koledzy ze związków nie myśleli że nikt o nich nie pamięta :-)). Bo chociaż GIP zapomniał i o związkach zawodowych i o ich pismach to ciągle są ludzie którzy pamiętają, bo składki potrącane co miesiąc nie pozwalają zapomnieć.
  A wracając do poważnego tonu – życzę kolegom ze związków i gorąco zachęcam aby chociaż jedną sprawę doprowadzili do końca. Ta – w porównaniu z problemem wynagrodzeń – wydaje się być bardzo prosta.

 • 8 PIP napisał(a):

  odpowiedź GIP już udzielił, wg. GIP wszystko jest OK, mam nadzieję, że odpowiedź znajdzie się na stronach stowarzyszenia.

 • 9 dora napisał(a):

  Dzielni twórcy tego „systemu ocen” będą stali na straży jego obowiązywania do samego końca… Przecież oni są najlepsi. Oni go wymyślili i oni jak wieść niesie wzięli za niego pieniądze… A że jest on sprzeczny z obowiązującym prawem to co z tego… „Twórcy” nie raz pokazali już, że prawo niewiele dla nich znaczy… Jest taki Okręg za górami, za lasami, gdzie życie toczy i rządzi się swoimi prawami…Od wielu, wielu lat…