Zaduma w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

15 grudnia 2019 | Bez kategorii

W przeddzień 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego delegacja Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej tradycyjnie już odwiedziła miejsce, które jest symbolem ofiary poniesionej przez społeczeństwo polskie w obronie wolności i solidarności – Krzyż Katyński w Krakowie. W imieniu środowiska inspektorów pracy reprezentowanego przez SIPRP ofiary stanu wojennego uczciliśmy chwilą ciszy i zapaleniem symbolicznego płomienia pamięci.

 

13 grudnia 1981 r. komunistyczne władze PRL wprowadziły w Polsce stan wojenny. Była to jedna z ostatnich prób zatrzymania procesu odzyskiwania przez Polaków wolności i tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Stan wojenny przyniósł tysiącom Polaków ogromne cierpienia. Tysiące osób zostało internowanych, uwięzionych, pozbawionych pracy. Wiele osób poniosło śmierć.

 

Rozwiązano większość organizacji społecznych, stowarzyszeń a także związki zawodowe.  Stan wojenny zahamował także proces tworzenia się niezależnego od działaczy partyjnych i ówczesnych związków zawodowych urzędu  – Państwowej Inspekcji Pracy, a także  ratyfikowania przez Polskę Konwencji  Nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy i pełnego wdrożenia jej zapisów. …….

 

Trzy lata temu, w 35. rocznicę  wprowadzenia stanu wojennego, po raz pierwszy i niestety wygląda że po raz ostatni udało się spotkać przedstawicielom wszystkich organizacji społecznych działających w PIP, i solidarnie złożyć pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie  kwiaty oraz zapalić symboliczne znicze. Ta rocznica również skłania do bolesnej refleksji…

 

Jak pokazała historia Polski – solidarności, patriotyzmu i wiary obywateli nie można jednak zdławić.

 

Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.