Zaproszenie na prelekcję o najwyżej położonym zakładzie pracy w II Rzeczypospolitej.

20 kwietnia 2016 | Bez kategorii

12764846_639703152834645_3218202262410819161_oUniwersytet Warszawski w ramach obchodów swojego dwusetlecia zaprasza na konferencję poświęconą dawnemu Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznemu im. Józefa Piłsudskiego na Pop Iwanie w Czarnohorze, którą poprowadzą wspólnie Ihor Cependa (Rektor Uniwersytetu Przykarpackiego w Stanisławowie) oraz Jan Malicki (dyrektor Studium Europy Wschodniej UW).

 

pop.iwan.zniczW ramach współpracy polsko-ukraińskiej, realizowany jest od 2006 r. projekt rewitalizacji tego obiektu, który uzyskał wsparcie różnych środowisk zarówno w Warszawie jak i Kijowie. W projekt zaangażowane są też środowiska polityczne i politycy, wśród których nie można nie wspomnieć Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który wielokrotnie udzielał wsparcia idei odbudowy Obserwatorium, również poprzez wizytę na Popie Iwanie (2022 m. npm).

 

Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej już przed kilku laty włączyło się w ideę rozpropagowania tego projektu,  którego sfinalizowanie nastąpić ma w 2018 r. – co zbiega się z okrągłą, setną rocznicę utworzenia przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Państwowej Inspekcji Pracy. ……..

 

obser_pop_iwan1W trakcie konferencji Leszek Rymarowicz, prezes naszego Stowarzyszenia – wygłosi prelekcję „Pop Iwan – najwyżej położony zakład pracy w Polsce. Opowieść o ludziach i wydarzeniach”, w której przybliżone zostaną postacie nietuzinkowych ludzi, którzy budowali i pracowali w Obserwatorium w pięcioletnim okresie jego istnienia. Będzie to zapewne także okazja do refleksji nad postawami ludzi pełniących służbę publiczną w czasach II i III Rzeczypospolitej.

 

Wydarzenie będzie miało miejsce 22 kwietnia 2016 r. o godz. 18 w sali Senatu UW, w Pałacu Kazimierzowskim przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Prezentacjom towarzyszyć będzie wystawa pt. „Uniwersytecki Pop Iwan”.

 

Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją z tego wydarzenia: http://www.studium.uw.edu.pl/?post/22418

 

aktualizacja 25.04.2016r


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.