O problemie nadużywania umów cywilnoprawnych, wnioskach legislacyjnych, fałszywych mandatach i Prokuraturze.

16 czerwca 2014 | Bez kategorii

prawo-paragraf-photoxpress-2189058 - źródło - http://www.nik.gov.pl/plik/mini/id,1974.jpgInformujemy, iż w dniu 10 czerwca br. w serwisie internetowym „gazetaprawna.pl” ukazał się kolejny wywiad z Głównym Inspektorem Pracy, panią Iwoną Hickiewicz – pod tytułem „Główny inspektor pracy: Największym problemem jest nadużywanie umów cywilnoprawnych”.

 

Jest w nim mowa m.in. o zjawisku nadużywania umów cywilnoprawnych i wypieraniu przez nie klasycznego zatrudnienia na umowę o pracę oraz możliwych do wprowadzenia w polskim prawodawstwie rozwiązaniach legislacyjnych, które miały by temu przeciwdziałać, o kontrolach związanych z wypłatą wynagrodzeń, o podwyższeniu rozpiętości kar (mandatów), a poza tym także o zmniejszeniu się liczby wypadków przy pracy i  o niezadowalającej realizacji wniosków legislacyjnych kierowanych przez Głównego Inspektora Pracy.

 

10 czerwca w serwisie internetowym „finanse.wp.pl” ukazała się też publikacja pod tytułem „Pracodawcy dostają fałszywe mandaty z PIP”.  …..

 

Jak wynika z treści wpisu oszuści podszywając się pod Państwową Inspekcję Pracy rozsyłają faksy informujące pracodawców o karze grzywny za zatrudnianie pracowników bez umów o pracę dołączając do oficjalnego postanowienia o nałożeniu mandatu karnego wynoszącego tysiąc złotych wypełnione blankiety przelewu z wydrukowanym kontem bankowym.

 

przykładowe fałszywe  „Postanowienie” o nałożeniu mandatu karnego

 

Prokuratura Rejonowa - źródło - https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQaDNe2Wym9A4_c9EvEm2YO9b0cijd7RYBTXSYoXwcwagqa90BgTo nie pierwszy raz, kiedy pracodawcy padają ofiarą naciągaczy, podających się za przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy. Podobno w przeszłości zdarzały się kontrole realizowane przez fałszywych inspektorów. Powyższe „postanowienie o nałożeniu mandatu” to kolejna próba podszywania się pod inspektorów pracy PIP celem wyłudzania pieniędzy. Osoby, które otrzymały takie wezwanie do uiszczenia fałszywego mandatu powinny niezwłocznie zgłosić to organom ścigania.

 

Nie tak dawno media pisały o fałszywych wezwaniach do zapłaty 185 zł za „uzyskanie certyfikatu Polskiej Inspekcji Pracy”, kiedy to oszuści przekonywali, że certyfikat jest niezbędny i należy go okazywać podczas kontroli. W tej sprawie Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej  skierowało do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez osobę/osoby występujące pod nazwą „Polska Inspekcja Pracy” z uwagi na fakt, że bezprawnie użyte było w formie pieczęci godło Rzeczypospolitej Polskiej, które jest dobrem szczególnie chronionym przez prawo. Naszym zdaniem  użycie godła Rzeczypospolitej Polskiej w pismach będących de facto narzędziem przestępstwa  i wprowadzenie ich do obrotu publicznego – wyczerpywało cechy występku określonego  w art. 137 Kodeksu karnego,  a użyta pieczęć wykonana została bezprawnie, co winno spowodować ściganie i ukaranie sprawcy lub sprawców przedmiotowych czynów. Udzielona nam odpowiedź Prokuratury potwierdza wszczęcie postępowania, które z tego co nam wiadomo do dnia dzisiejszego nie zostało jeszcze zakończone.

 

Zapraszamy naszych czytelników do zapoznania się z pełnymi tekstami publikacji:

 

do pobrania tekst wywiadu z GIP- http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/802639,glowny-inspektor-pracy-najwiekszym-problemem-jest-naduzywanie-umow-cywilnoprawnych.html

 

do pobrania tekst publikacji w sieci na temat fałszywych mandatów http://finanse.wp.pl/kat,1013819,opage,4,title,Pracodawcy-dostaja-falszywe-mandaty-z-PIP,wid,16669750,wiadomosc.html#opinie

 

link do wpisu z 12.06.2013r. w zakresie naszego powiadomienia do Prokuratury – http://www.siprp.pl/znak-orla-cd-zawiadomilismy-prokurature-o-popelnieniu-przestepstwa/


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 3 do wpisu “O problemie nadużywania umów cywilnoprawnych, wnioskach legislacyjnych, fałszywych mandatach i Prokuraturze.”

  • 1 koala napisał(a):

    Dobrze, że choć SIPRP pilnuje pewnych rzeczy. Gdzie jest GIP, aby powiadomić Prokuraturę o nadużyciach takich jak Polska Inspekcja Pracy?! Moim zdaniem boi się własnego cienia i sądzi, że to jakoś przetrwa w schowku. najlepszym wyjściem z sytuacji jest stawianie ocen IP-om. Przecież to jest tak ważny temat. Jak niektóre OIP-y maja czelność oceniać dokumentacje IP-ów jeśli nie przeprowadzali kontroli od ponad 20 lat?! najlepiej dla nich jest jeździć luksusowa limuzyna i cieszyć się spokojem w zaciszu swoich biur.

  • 2 2801 napisał(a):

    Drogi Koalo, niektóre OIP-y, nawet jak znacznie, znacznie krócej niż podane przez Ciebie 20 lat są na stołkach, już pozapominali jak przysłowiowy wół, że cielęciem był… sorry liniowym ip był, ewentualnie nawet koordynatorem, który musiał przynajmniej od czasu do czasu 4 litery ruszyć zza biurka…

  • 3 Cosiek napisał(a):

    Nie znalazłem informacji w tekście czy ktoś z kierownictwa PIP lub właściwego OIP powiadomił Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w zakresie tych fałszywych mandatów, czy też czeka aż sprawca sam zgłosi się do Prokuratury?