Podsumowanie sondażu nr 12 „Czy jesteś za przyznaniem organom inspekcji pracy prawa do prowadzenia czynności kontrolnych w zakresie legalności zatrudnienia w mieszkaniu, czy też na terenie posesji prywatnej?”

16 grudnia 2012 | Bez kategorii

Głosowanie odbywało się na naszej  stronie internetowej  w okresie 15.11.2012 r. – 15.12.2012 r.  W tym okresie odnotowano ok. 4800 wejść na stronę SIPRP. Spośród głosujących jedynie 16% opowiedziało się za przyznaniem organom inspekcji pracy prawa do prowadzenia czynności kontrolnych w zakresie legalności zatrudnienia w mieszkaniu, czy też na terenie posesji prywatnej, a 84% respondentów miało odmienne zdanie.

Wyniki sondażu wskazują bardzo wyraźnie, że pomysł ten …. nie zyskał by aprobaty naszego środowiska i istnieją wyraźne obawy związane z  ewentualną realizacją tego typu uprawnienia.  Być może (i zresztą bardzo słusznie) nie chcemy wkraczać w kompetencje tzw. „służb”,  uprawnionych do tak głębokiej ingerencji w życie prywatne obywateli, może nie chcemy być w gazetach krytykowani za „szwendanie się” (cytat z histerycznego artykułu w „Wyborczej”) , a być może zwyczajnie uważamy, że obecny stan prawny gwarantuje wywiązywanie się inspekcji z ustawowych zadań?

 

W następnym sondażu zapytamy was:  „Czy uważasz że funkcje kontrolne inspekcji pracy powinny być wyraźnie oddzielone od funkcji prewencyjnych (np. poprzez przypisanie ich różnym organom PIP, tak że za kontrole odpowiadali by inspektorzy pracy, zaś za prewencję np. okręgowi inspektorzy pracy) ?” 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 2 do wpisu “Podsumowanie sondażu nr 12 „Czy jesteś za przyznaniem organom inspekcji pracy prawa do prowadzenia czynności kontrolnych w zakresie legalności zatrudnienia w mieszkaniu, czy też na terenie posesji prywatnej?””

  • 1 Kamil napisał(a):

    Moim zdaniem kontrola (nie tylko w zakresie legalności zatrudnienia) realizowana w mieszkaniu prywatnym (domu) właściciela firmy nie powinna mieć miejsca bez jego wyraźnego przyzwolenia – w końcu to własność prywatna, która podlega odpowiedniej ochronie. Co innego jeżeli z tego mieszkania (domu) jest wydzielona część (pomieszczenie) użytkowana jako biuro i tam przechowywane są np. dokumenty pracownicze. A co z kontrolami robót budowlanych na terenie posesji prywatnych realizowanymi przez ip. w wyniku np. zgłoszonego zagrożenia, czy sąsiedzkiej życzliwości?

  • 2 Jacenty napisał(a):

    Jak widać mało kto chciałby żeby mocą nawet ustawowego namaszczenia inspektor pracy wkraczał do jego domu, mieszkania i zaglądał do kuchni, pokoju gościnnego,dziecięcego, czy sypialni sprawdzając kto, co tam robi i czy robi to legalnie. Po co nam nowe kłopoty?